I'm like you. Retail by the lb at $10. We run our commercial accounts at $7 lb bottled in our containers. They mark them up to $12-$15 a lb which is about normal.
Lots of food chains are trying to provide local produce for their customers these days...at least around here. We market a quality product that is packaged for this market. Meet your local managers and give them some honey when you do. Ask them about the procedures as to getting corporate interested. Send whoever the contacts at corporate information about your business and a sample. Don't expect them to be quick about making any decisions. Don't be afraid to call and see how things are going. Also, let them know how your product is packaged, what the wholesale price is and most important how much and when you can supply your honey. Don't commit to more then you have. We let them know that during market season we will not be supplying them but from Oct. to June we can meet the demand. Lastly, you will need a UPC code so start looking at that. We also carry liability insurance...just in case someone swallows a jar or something.
Lots of food chains are trying to provide local produce for their customers these days...at least around here. We market a quality product that is packaged for this market. Meet your local managers and give them some honey when you do. Ask them about the procedures as to getting corporate interested. Send whoever the contacts at corporate information about your business and a sample. Don't expect them to be quick about making any decisions. Don't be afraid to call and see how things are going. Also, let them know how your product is packaged, what the wholesale price is and most important how much and when you can supply your honey. Don't commit to more then you have. We let them know that during market season we will not be supplying them but from Oct. to June we can meet the demand. Lastly, you will need a UPC code so start looking at that. We also carry liability insurance...just in case someone swallows a jar or something.