My thought on this just after spending a ton of money to expand my apiary on my own 14 acres is these kind of advertisements are somewhat insulting. If you look at the cost of a standard Lang, double deep, supers, base, inner and outer, queen excluder, then bees, you're starting to reach near $500 per hive. Yes, if you're dropping your own trees, sawing lumber, drying, milling etc., sure, it's cheaper but then what about the time, cost of a mill etc.? I think a true cost anyway you do it is $500 per hive even at pallet rate. Then, you have to start doing the work. And then, what happens, diseases, maintenance, absconding, bears. The if the Bee gods smile upon you and you get 70 pounds per hive, you extract, process and then package. These people are insulting and clueless.
Incidentally, I was living the NJ DMV dream all day this past Friday to register my truck and ran into my primary bee supplier (he has 4000 plus hives) who was there to register several of his 10 trucks and enjoyed his conversation with the clerk about the GVW rates on his trucks-maybe, just maybe the sale of a dozen nuc's to me in a few weeks will cover the costs of at least one of them.