Beesource Beekeeping Forums banner

1 - 20 of 50 Posts

·
Registered
Joined
·
20 Posts
Discussion Starter · #1 ·
I live in South Carolina. I have another beekeeper who want's to buy my honey by the 5 gallon bucket. How do I figure out the right and fair price to sell my honey to him? Thanks in advance for any advice you give me. Anna
 

·
Registered
Joined
·
34,542 Posts
Tell him $180.00 and when he chokes ask him to suggest a price and go from there. But don't go less than $120.00. It cost you at least $1.00 per pound to produce it.

A course, if you don't think it is worth that much, neither will he. Be prepared to walk away.
 

·
Registered
Joined
·
20 Posts
Discussion Starter · #3 ·
oh I will, I really don't want to sell it that way. I like to give my honey away to family and friends, and to people I meet in my life. Like the girl working the gas station who's had a bad day and maybe the little old man who sits in his yard every day waving at everyone who goes by.
But the guy is just about begging me to sell him my honey so I though I'd see what would be a fair price.
 

·
Registered
Joined
·
2,239 Posts
my guess is he's heard of your generosity and mistaken it for lack of appreciation for the value of your honey, and hopes to capitalize on that.
hope i'm wrong,mike
 

·
Registered
Joined
·
34,542 Posts
Begging? Maybe I was too low.

I understand that you want to share your honey w/ those you love and those who you wish to have a better day, but do they really appreciate it as much as you do? I don't like seeing people give honey away. It kinda devalues it. Family and close friends, I can see dressing up a cpl of jars so they look really nice and special for Xmas or B'day presents, but the girl at the check out counter? Eh, no. But that is just me. Do what makes you feel good I say.
 

·
Registered
Joined
·
300 Posts
I've always said if you could get 20.00 a quart it would still be a bargain. People have no idea what it takes to produce a jar of honey.
 

·
Registered
Joined
·
34,542 Posts
It is our responsibility to educate them. And the best way to do that is to put a high price on your honey and when they ask why this honey, your honey, is so much higher in price than some other honey you can tell them what it took to make it and then they will know. They may still buy the cheaper stuff, but at least they will know.

But, if you don't think it is better, don't know that it is better, neither will they. Sell your honey. Your bees worked too hard to just give it away. If they ever found out they would just stop making it for you.

Now I'm going to go raise my prices again. And sell even more honey.
 

·
Registered
Joined
·
20 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Well I didn't mean to devalue other beekeepers honey. lol and it's not as if I'm just hauling my honey around giving it away to everyone I meet. I know just how hard my bees and myself work for the honey. I know this other bk and his bees just aren't making that much honey, where in my bees case they are. I say please do sell your honey for what you can get for it, but know that the fairer you are to people the more repeat customer you will have. Good luck to everybody.
 

·
Registered
Joined
·
251 Posts
I love selling it but I hate to see it go if you know what I mean. Im at 15 qt which is low. It goes quick. Yeah and I agree. I am a very generous person I think,but honey is honey. I put alot of work and money in it and Im very proud of what I sell. Even my best friend comes off the hip. CU Peace Dave
 

·
Registered
Joined
·
255 Posts
Retail ALWAYS outsells whole sale.
Nice site! :)
Now does your internet sales really sell a lot of honey at 10 bucks a pound??
I couldn't get that price here locally. Got too many other bee keepers that dump their honey cheap.

I was thinking about setting up 5 gal tins in healthfood stores with taps on them so folks can fill the 1pound cartons that would be provided with them. Not sure how that will go. But it is much cheaper as i don't have bottling costs.
 

·
Registered
Joined
·
34,542 Posts
Nice site! :)
Now does your internet sales really sell a lot of honey at 10 bucks a pound??
I couldn't get that price here locally. Got too many other bee keepers that dump their honey cheap.
I garuntee that if you demanded that price, at first, you would loose sales, but what you did sell would be more profitable. And you would lead others to follow because they would see you getting the higher price.
 

·
Registered
Joined
·
4,487 Posts
All the local honey out here sells for $10 a pound. One grocery store sells a local guys honey for $20 a pound.

Some of the internet sites I've check start at $8, & up for a pound. Many of those sellers are back east.

These are retail prices, & don't really answer you're question.
 

·
Registered
Joined
·
255 Posts
Some of the internet sites I've check start at $8, & up for a pound. Many of those sellers are back east.

These are retail prices, & don't really answer you're question.
Well wehn i was back in Ga, i could get 10.00 a pound for sourwood honey, but regular ole clover honey no way possible.
 

·
Registered
Joined
·
1,077 Posts
We polled members at the last Ks. Honey Producers Assn. meeting this March. Prices were all over the place as one would expect, with marked differences from western Ks. to eastern parts of the state. One would think the more populated areas, where the wealth seems to be also that honey would be geneally a little more costly. The opposite was true- honey is more rare a commodity in the western half of our state. 5 gal container prices was not of discussed in our retail price question at teh KHPA meeting, so I have no comparison for others in our region.

We sell 5 gal @ $150, plus a deposit for those bucket containers with a fitted valve.
 

·
Registered
Joined
·
2,309 Posts
He's going to buy from you, and then bottle and sell it more than likely at $3 a pound, plus the cost of the jars he uses... From what I've heard, beeks have been getting an average of $1.60 per pound wholesale. Some more, some less. I personally won't sell any honey unless I can NET $3 a pound, or more. That is what seems to be fair around here... some folks elsewhere get much more than that. Cost of living, apparently.
Regards,
Steven
 

·
Registered
Joined
·
252 Posts
Anna,

Dont give away your honey.. Well let me clarify. If you want to give it away... do so (friends family etc.) but if you are going to sell it.. get a fair price.

This other person is begging to buy your honey (hopefully cheap) because he can make a big profit off it.. he isnt doing it to help you out. Unless you desperately need the money... I wouldnt take a dime under $170 a bucket...if you dont get it now... you can later in the year.

Dont let people cajole you into selling too cheaply...even if they dont mean too.. they will be taking advantage of you.. :)

Charlotte
 

·
Registered
Joined
·
1,683 Posts
I have a little story to tell you..actually two short stories

1. Our greek friends wanted to help in the honey house one day. Mrs. Greek came over and spent the day with me extracting. When she went back to the city she told her friends to never balk at my price or any other producer's price. She told them how hard extracting was.

2. I had bought some queens from the bee supply in the city. Mrs Greek was coming to the lake so she said she would pick them up. When she signed the reciept, she saw the price of the the queens...and she was stunned that this small package cost so much. Her words were..."you do not charge enough for your honey.

My point is add up all your costs, and figure out what your average yield per hive is, get a price, add a profit margine...go from there. Remember that price is just to get the honey into the tank, not the bottle
 
1 - 20 of 50 Posts
Top