Beesource Beekeeping Forums banner

1 - 3 of 3 Posts

·
Registered
Joined
·
780 Posts
Discussion Starter #1
OK I’ve never sold cut comb before. Bought some 8 ounce containers. What do people usually get for 8oz cut comb ? And what would you charge for say a pint jar with both honey and comb in it? I am not commercial just looking for say farmers market prices.
 

·
Super Moderator
Aylett, VA 10-frame double deep Langstroth
Joined
·
5,793 Posts
Sickdog, I have no idea what the market will bear, but I charge an extra $2 per pound for chunk comb ( comb and honey in same jar). A pint mason jar is $18, instead of $15 for straight honey. I bet you could get around $10 for the 8oz comb honey if the presentation is good. Check what others are selling it for on google.
 

·
Registered
Joined
·
323 Posts
You can get a lot for local comb honey. I mean, they sell 5.6 oz. comb honey at Whole Foods for $20.
 
1 - 3 of 3 Posts
Top