Beesource Beekeeping Forums banner

Cost of Honey?

4669 Views 17 Replies 14 Participants Last post by  NCbeek
If you fellas and gals don't mind me asking, what is the going rate for your Honey? This is only my second year and I have some from last year and hopefully more will come this year! If you could please use pints or quarts as measurements unless u really need to use pounds then please do so (and if so could you please tell me what the equivalent is to pints/quarts). I know that this is pretty subjective to area, location and maybe even time of year. I'm just trying to get a rough idea for Local and Raw, the only thing I have to go off of is the mass produced, pasteurized, processed and possibly "cut" stuff that's in the store. Ill thank you in advance for any thoughts, thanks!
1 - 18 of 18 Posts
I had to go up to 9.00 a lb.
I'm getting $10 a pound and I can't keep it. My wife sold some the other day for $12 and the lady came back the next day wanting to know if I had anymore.

A pound of honey is equivalent to 12 ounces of liquid. There are 16 ounces in a pint, so you are dealing with 1 1/3 lbs of Liquid Gold. In my market that's $13 to $16 a pint. Google can help you out with the other math.

The labor and money I've put into this little hobby should actually put the price point closer to $750 a pound, but you gotta know your market. ;)
I'm getting $10 a pound and I can't keep it. My wife sold some the other day for $12 and the lady came back the next day wanting to know if I had anymore.
WOW, what a difference 125 miles makes. Honey here sells for $12-$14 per QUART. A high price on a pint here is $9. A quart jar is the "standard" unit of measure in NE AL for honey. I had planned to try and sell mine for $15 per quart this year but am unsure that it will sell for that price.
WOW, what a difference 125 miles makes. Honey here sells for $12-$14 per QUART. A high price on a pint here is $9. A quart jar is the "standard" unit of measure in NE AL for honey. I had planned to try and sell mine for $15 per quart this year but am unsure that it will sell for that price.
Brad, It's all about the market(ing). :)

I have a customer that sells my honey in his shop and he's getting $20 a pound for it because I put it in glass honey bear jars and tie a label on with hay straw! His customers will pay it and he's begging me for more as soon as I can get it extracted! People want LOCAL honey and will pay for it.

And I'm not the only beek in town, there are a bunch of them around here. My mentor says $7-8 is great, and just shakes his head when I tell him what I'm getting.

There's an interesting place in Savannah, Georgia called the Savannah Bee company and they get $24 for a 4" square of honeycomb honey and $15 for a pound. It's crazy! http://www.savannahbee.com/product/Wildflower-Honey/ST-979

It's all about the market(ing)!
My farmers market price....8.00 per pint, 10.00 per pint with chunk comb and 15.00 per quart.
$13 a pint, $25 for a quart and I sell out.
$20/quart here - no questions as to what might be in it/organic status.
Aucoop is right, I have a BK here in Travlers Rest that runs a bee keeping store, his honey will sell for $14.50 a pint, and has trouble keeping honey in stock. Not sure what comb honey sells for but its not cheap and sells out quickly as well.

He spoke on this last tuesday, said its all about marketing. If you have a mason jar with a handwritten label, people are only willing to pay $10-$12 for that, stick a good label on that and market it as "premium" honey, and you can sell the same jar for $25
Brad, It's all about the market(ing). :)

I have a customer that sells my honey in his shop and he's getting $20 a pound for it because I put it in glass honey bear jars and tie a label on with hay straw! His customers will pay it and he's begging me for more as soon as I can get it extracted! People want LOCAL honey and will pay for it.

And I'm not the only beek in town, there are a bunch of them around here. My mentor says $7-8 is great, and just shakes his head when I tell him what I'm getting.

There's an interesting place in Savannah, Georgia called the Savannah Bee company and they get $24 for a 4" square of honeycomb honey and $15 for a pound. It's crazy! http://www.savannahbee.com/product/Wildflower-Honey/ST-979

It's all about the market(ing)!
If I can sell it for $25 per quart, I'll tie the label on with a lace thong! :D
Aucoop is right, I have a BK here in Travlers Rest that runs a bee keeping store, his honey will sell for $14.50 a pint, and has trouble keeping honey in stock. Not sure what comb honey sells for but its not cheap and sells out quickly as well.

He spoke on this last tuesday, said its all about marketing. If you have a mason jar with a handwritten label, people are only willing to pay $10-$12 for that, stick a good label on that and market it as "premium" honey, and you can sell the same jar for $25
That's funny a hand label jar sells better here than a fancy label . The hand written label the know means local . Fancy label they think grocery store and know its shipped in .

I will stick to hand written labels .
If I can sell it for $25 per quart, I'll tie the label on with a lace thong! :D
NOW that would be a GREAT FATHERS Day gift with a little something for mom:}

A win/win situation I'd say...Great Idea!
I get $10 for a half pound (less than half a pint). The Brooklyn food boutiques sell it for $20. I can't keep up with demand.
it doesnt have to be overly fancy, http://carolinabeecompany.com/page25.html is the store I'm talking about. I cant see as how that looks like its been shipped in...
NOW that would be a GREAT FATHERS Day gift with a little something for mom:}

A win/win situation I'd say...Great Idea!
I was planning on using mine to tie the label on with, but yeah your idea would work.

:shhhh:
Good gravy! Local honey sells in the grocery around here for about $4 a pound, processed by my neighbor down the road. I think I can charge more because I don't heat mine, raw honey goes for more for some reason (even though I can promise it will granulate by Christmas!).

At $12 a pound I might be able to pay for all my equipment before I'm old!

Peter
I sell mine for $11.00 a quart, $5.50 a pint(about 1.25 lb), and $3.00 half pint. I'm only in my second year selling. I've had at least two customers tell me that mine is way better than the guy that has the big apiary 20 miles away. They told me his was awful, so I tried it...they were right. I threw it away. Going up on my price next year. I also started giving $1.00 off per quart if I refill the jar I sold them.
1 - 18 of 18 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top