Beesource Beekeeping Forums banner
1 - 20 of 22 Posts

·
Moderator - In Memorium
Aylett, VA 10-frame double deep Langstroth
Joined
·
6,881 Posts
$120 here in VA, shipped in from Gardner Apiaries in GA.
 

·
Moderator - In Memorium
Aylett, VA 10-frame double deep Langstroth
Joined
·
6,881 Posts
That's really good considering the prices ML and other want. I understand the guy driving down needs to be compensated for his time and to make a profit, otherwise, why bother?
 

·
Registered
Joined
·
789 Posts
I gotta laugh! I just went through some of the "Recommended Reading" of older posts below this thread and apparently in 2010, people were complaining about paying $55 for Nuc's LOL! Kind of like my late Dad, born 1921, complaining about bread prices saying it used to be a nickel a loaf-of course he wasn't making .50 cents an hour anymore either.

I ordered (12) 5 frame nucs for my bee yard expansion last November from my supplier (local over wintered) and he's up to $190 from last years $175. I am hoping to do a few splits with my current hives and from some of the new ones later this spring/summer and queen the new ones with VSH momma's. Of course the reason that I'm planning an aggressive year is I have some acreage I want to keep protected under the agricultural real estate tax exemption so why not have some fun. I'm hoping to be at 25-30 hives by mid summer and hopefully be able to sustain with just add queens each year.
 

·
Registered
Joined
·
245 Posts
I am curious how much it costs per package for these guys who drive down South on the east coast, load up and come up North. Surely they must not be paying the same amount the are charging customers up here.
 

·
Registered
Joined
·
1,675 Posts
I am curious how much it costs per package for these guys who drive down South on the east coast, load up and come up North. Surely they must not be paying the same amount the are charging customers up here.
Of course not. Quantity discount, that's how you make money. I see one company offering quantities of 100+ at $89 per, and other companies offering singles for as much as $170. If you have a vehicle big enough, and a big enough market that will pay the higher price, then you can make a decent profit, less fuel costs (assuming all other vehicle costs are paid and it is just sitting with nothing else to do...and nothing breaks on the way down and back).

Grocery store isn't selling you a can of soup for the same price they paid for it. They bought 5,000 at wholesale while you buy a few at a time, at retail.
 
1 - 20 of 22 Posts
Top