Selling club member honey at Fair: 1lb jar vs. 1/2 lb jar?
Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Frederick, MD
    Posts
    49

    Default Selling club member honey at Fair: 1lb jar vs. 1/2 lb jar?

    Our club members are allowed to sell honey at the club fair booth. All have standardized club-provided label. All use standardized jars (queenline). Lid choice up to seller. All sellers allowed to bring 24 jars first round. Up to seller if they want to sell in 1 lb or 1/2 lb jar. Regardless of size, only 24 jars can be brought in for first round. If sales go well, a call is sent out to bring in an additional 24 jars for a second and then third round. (very limited storage space.)

    Selling price is $11 for one pound and $6 for 1/2 pound jar. Club keeps $1 per jar regardless of size. Rest goes to seller.

    A seller of 1/2 jars thinks it is more fair to allow members to bring in a number of jars equal in poundage, so the first round would call for 24 "pounds" and a seller could bring in 24 1 lb jars or 48 1/2 lb jars or a combination totaling 24 lbs. But sellers of only 1 lb jars are put off by the idea arguing members make more and sellers get more if buyers are encouraged to buy a 1 lb jar in lieu of a 1/2 lb jar.

    Does your club have a favorite system for selling member honey at an event such as a county fair?

  2. Remove Advertisements
    BeeSource.com
    Advertisements
     

  3. #2
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Northern Lower Michigan, USA
    Posts
    556

    Default Re: Selling club member honey at Fair: 1lb jar vs. 1/2 lb jar?

    Quote Originally Posted by davemal View Post
    Our club members are allowed to sell honey at the club fair booth. All have standardized club-provided label. All use standardized jars (queenline). Lid choice up to seller. All sellers allowed to bring 24 jars first round. Up to seller if they want to sell in 1 lb or 1/2 lb jar. Regardless of size, only 24 jars can be brought in for first round. If sales go well, a call is sent out to bring in an additional 24 jars for a second and then third round. (very limited storage space.)

    Selling price is $11 for one pound and $6 for 1/2 pound jar. Club keeps $1 per jar regardless of size. Rest goes to seller.

    A seller of 1/2 jars thinks it is more fair to allow members to bring in a number of jars equal in poundage, so the first round would call for 24 "pounds" and a seller could bring in 24 1 lb jars or 48 1/2 lb jars or a combination totaling 24 lbs. But sellers of only 1 lb jars are put off by the idea arguing members make more and sellers get more if buyers are encouraged to buy a 1 lb jar in lieu of a 1/2 lb jar.

    Does your club have a favorite system for selling member honey at an event such as a county fair?
    Had to read it a couple times.... So IMO sell your own, at your own price your own way. I generally do not allow myself to be a member of a group with such low standards, as to accept me as a member. Unless you are "club all the way",, just walk away and do your own thing. Sounds like too much fussin for an old fart like me. My self, I use the bigger jar, less lids and bands the same amount of honey sold.

  4. #3
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Ojai, California
    Posts
    2,572

    Default Re: Selling club member honey at Fair: 1lb jar vs. 1/2 lb jar?

    Under your current system, if your intention is to raise money for the club the half-pound jars make more money per pound than the 1 lb jars. If you are trying to make money for yourself, the one pound jars make more sense. However, you may end up selling less total honey if consumers are offered any of the smaller jars at all. They may just not buy as much, spending "less" on the half-pound jars.

    If I was in control of such a club system, I'd allow a lot more freedom amongst members, just limiting big outfits from coming in and crushing the small=time beekeepers with lower pricing. If any of your members are offering honey-in-the-comb, that should bring considerably higher prices like $16 to $22 per pound.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •