Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 20 of 62
  1. #1
    Join Date
    May 2012
    Location
    Greenwich, New York, USA
    Posts
    63

    Default Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    Let's bee smart like the Canadians were about Maple Syrup pricing and get a consensus on prices that are sustainable at small marketplaces.
    We shouldn't even go down near supermarket prices for what ever they call honey. So lets start the bidding at $15.00 a pound at retail stand.
    What is your opinion out there? Remember lowering prices for competition is usually a downward spiral for everyone I've seen prices much too low lately.

  2. Remove Advertisements
    BeeSource.com
    Advertisements
     

  3. #2
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Clinton, Iowa
    Posts
    6,034

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    The word of the day is:

    Collusion.

  4. #3
    Join Date
    May 2012
    Location
    Greenwich, New York, USA
    Posts
    63

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    Collusion implies cheating or deceiving. Sharing an opinion on what we should charge is pushing back against Chinese and corporate collusion. I agree to disagree.

  5. #4
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Scott county, Arkansas, Usa
    Posts
    1,446

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    I think $15.00 lb. is too high. Two quarts for almost $100.00 would bring on sticker shock. I wouldn't mind selling it for that, if I could.

    Alex
    Ten years of Beekeeping before varroa. Started again spring of 2014.

  6. #5
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Clinton, Iowa
    Posts
    6,034

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    Quote Originally Posted by BattenkillJB View Post
    Collusion implies cheating or deceiving. Sharing an opinion on what we should charge is pushing back against Chinese and corporate collusion. I agree to disagree.
    Ok, so I'll charge $8/pound at my stand.

    Now you go.


    I think everyone should be free to charge whatever they'd like to charge. If you want $15 good for you if you can get it. Why does it matter much to you what someone else is selling it for?

  7. #6
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Casey, Il, USA
    Posts
    4,130

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    Quote Originally Posted by jwcarlson View Post
    Ok, so I'll charge $8/pound at my stand.

    Now you go.
    that's where I'm at.

  8. #7
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Clinton, Iowa
    Posts
    6,034

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    Quote Originally Posted by Harley Craig View Post
    that's where I'm at.
    Wait, you're at my stand?!

    We should all raise our prices to $15/pound, set a price floor, and bask in our overabundance of unsold honey. I'd love if there was someone local selling their honey for $15/pound and actually selling it. The reality is there's a local 'commercial' guy selling it for $4.79/lb and <$4/lb in a two pound jar.

  9. #8
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Suffolk Co, NY, USA
    Posts
    3,626

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    you can leave me out of your price scheming.

  10. #9
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    Black Forest, Colorado
    Posts
    672

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    Quote Originally Posted by Harley Craig View Post
    that's where I'm at.
    Quote Originally Posted by jwcarlson View Post
    Wait, you're at my stand?!
    Harley is buying your $8 honey and selling it for $8.50 as his stand.
    Working beeyards at 7700' elevation in Ponderosa pine forest.
    Visit us at Best Raw Honey

  11. #10
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Clinton, Iowa
    Posts
    6,034

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    Quote Originally Posted by Agis Apiaries View Post
    Harley is buying your $8 honey and selling it for $8.50 as his stand.
    That's fine by me, I like Harley.

  12. #11
    Join Date
    May 2012
    Location
    Greenwich, New York, USA
    Posts
    63

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    Ok, we all love free market capitalism. So let's frame this a little differently so that anyone interested in what to charge on average might get some insight.. Given groups of 5 hives for one year there are approximately $1500 in bees and equipment. We win a few lose a few. Out of those five hives three produce honey -about 150lbs.(just for arguments sake). We've heard $8.00 a lbs so we have $1200 gross income for this model. Not so good on face value. So with luck we get more honey. Oh I forgot we have the cost of jars and labels. Darn. We need even more honey.
    So folks isn't it reasonable to ask how much can we charge and still be sustainable even if we don't get paid for our time? I personally have no way to assess this in any market survey. Maybe someone does and can contribute that or we could hear from forum beekeepers their idea of a reasonable price.

  13. #12
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Suffolk Co, NY, USA
    Posts
    3,626

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    as a simple starting point, charge more than the costs to produce it.

  14. #13
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Marshall county, AL
    Posts
    3,404

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    Quote Originally Posted by clyderoad View Post
    as a simple starting point, charge more than the costs to produce it.
    $199 per pound?
    The more I learn about bees, the less I know.

  15. #14
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Crivitz, WI
    Posts
    477

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    Quote Originally Posted by BattenkillJB View Post
    Let's bee smart like the Canadians were about Maple Syrup pricing and get a consensus on prices that are sustainable at small marketplaces.
    We shouldn't even go down near supermarket prices for what ever they call honey. So lets start the bidding at $15.00 a pound at retail stand.
    What is your opinion out there? Remember lowering prices for competition is usually a downward spiral for everyone I've seen prices much too low lately.
    You should look into that Canadian Maple Syrup thing a little closer. No one seems to like it much, except the people who run the program!
    It is a tall, right handed, world! I am neither!!!!

  16. #15
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Scott county, Arkansas, Usa
    Posts
    1,446

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    $8.00 lb. would be good, also.

    Alex
    Ten years of Beekeeping before varroa. Started again spring of 2014.

  17. #16
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Suffolk Co, NY, USA
    Posts
    3,626

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    Quote Originally Posted by Brad Bee View Post
    $199 per pound?
    you want to make a profit, right?, so if that's what it costs you to produce it, yes.
    it could be the costs are to high to produce a product to sell in the market place. then just eat it and forget about
    a honey business.

  18. #17
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Fountain County, Indiana
    Posts
    399

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    At $199 a pound cost you need to work on lowering expenses 😉

  19. #18
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Salisbury, NH
    Posts
    508

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    You could start a coop that purchased all the honey production and then resold at the fixed floor price. That wouldn't be collusion.

    Anyways, I'm selling all mine in 5 gallon buckets this year. $8 and my winter is spent on a beach. $4 and I won't have to work.

  20. #19
    Join Date
    May 2012
    Location
    Knox, Pa. USA
    Posts
    5,400

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    When competitors within the same industry put their heads together to come up with a price for their product. It is called Price fixing and Illegal in this country.

  21. #20
    Join Date
    May 2012
    Location
    Greenwich, New York, USA
    Posts
    63

    Default Re: Pricing to Cooperate not Compete with Fellow Beekeepers

    5 hives in one season. Math: $1500 expenses divided by 150 lbs of honey = $10.00 not $199 cost per lbs. Add jars and labels. This is just an attempt at some sort of baseline.
    I love my bees and enjoy having coffee with them in the morning. I just find that pushing the envelope on production isn't good for the bees. For those who would like some extra income for retirement or even their hobby it is good to how some price ballpark.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •