What is a good price for sugar?
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 42
  1. #1

    Post

    I am trying to find the cheapest place to buy sugar. What we be considered a good price.

  2. Remove Advertisements
    BeeSource.com
    Advertisements
     

  3. #2
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Mt. Washington,KY
    Posts
    146

    Post

    I buy mine from Wal-Mart or Dollar store about the same price on any given day.Pembroke

  4. #3
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Larkspur, Colorado
    Posts
    38

    Post

    Here near Denver we are paying $0.28 - $0.30 a pound in 10 pound bags. Even if you go bulk corn syrup you can get much lower than that.
    Steven Lechner<br />[email protected]<br />303.657.5360

  5. #4
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    tulsa, ok usa
    Posts
    2,264

    Post

    In Jersey isn't it the sugar the fall off the back of a truck?
    Home of the ventilated and sting resistant Ultra Breeze bee suits and jackets
    http://www.honeymoonapiaries.com

  6. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Fredericksburg, Va
    Posts
    812

    Post

    $0.40 per pound is what I have been paying this fall.
    Bee all you can Bee!
    http://www.hamiltonapiary.net

  7. #6
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    McLeansville NC
    Posts
    448

    Post

    In NC, I am getting 25 lbs. for $10.68 at Wal-Mart.
    Ron

  8. #7
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Jackson, MO
    Posts
    1,866

    Post

    Here in MO, Sam's Club has 50# bags for $22 (that's 44 cents a pound). It's also name-brand cane sugar.

    I can go to the local supermarket and buy store-brand sugar (cane or beet? not sure!) for 40 cents a pound, but it only comes in 4# bags.

    I hate the little girls at the check out with questions about what I'm going to do with all that sugar. Besides, opening one 50# bag is easier than a dozen 4# bags.

    Grant
    Jackson, MO
    Beekeeping With Twenty-five Hives: https://www.createspace.com/4152725

  9. #8
    Join Date
    May 2004
    Posts
    110

    Post

    "I hate the little girls at the check out with questions about what I'm going to do with all that sugar"

    Grant,
    When I get that question, my standard reply is that I am making "shine".

    Since we're in NC, the checkout girls seem to understand that answer better than an explanation about bees.

    Regards,
    Miles

  10. #9

    Post

    It appears that sugar at the local supermarket does have a good price for sugar. I nerver did pay attention to whether it is cane or beet sugar. Does it make a difference to the bees? I also don't care for having to check out a whole bunch of 10# bags of sugar. At least it's not 5# bags. I have not been asked yet what I am doing with all the sugar.

    [size="1"][ October 01, 2006, 08:09 AM: Message edited by: CWBees ][/size]

  11. #10
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Kennett Square, PA
    Posts
    584

    Post

    Here in PA, I get mine at Giant. They have the best price I've been able to find. "Guaranteed Value" cheap-o sugar in 4 lb bags runs $1.50, or $.38/lb. I've been buying in bulk (200 lbs) but no discount At least they come wrapped by the case and are easier to handle than when I was pulling them off the shelf.

    I mix into gallon milk jugs, so the 4# bags work well for me. 1-1/2 bags in each jug filled almost to the top is about a gallon of 2:1 (close enough for bee work ) I drop in a little vanilla extract to make it a little more appealing.
    Southeast PA - 7 colonies, local mutts on natural comb, TF
    George Imirie's INDEXED Pink Pages: http://goo.gl/WiZUH3

  12. #11

    Post

    55 hfcs is 22 cents a pound. No mixing. easy to use. If you can find a manufacture that is buying bulk you can get sweepings for almost free but it can be full of garbage. It is amazing that commodity sugar on the board is only 10.2 cents a pound. packaging and shipping sure do add up.

  13. #12
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    FRASER VALLEY, BRITISH COLUMBIA
    Posts
    2,069

    Post

    I tell the little girls at the check-out counter that I'm baking a big cake. In the Vancouver area, sugar is $32 per 40 kg bag. That's works out to bout 36.5 cents to the pound. If you go early and give them the heads up they might even load a full pallet if you ask real nice. No discounts for any amount.

    In the spring I believ the price hit $44/bag and that it was going higher. Evidetly the speculators were wrong.

    Jean-Marc

  14. #13
    Join Date
    Aug 2002
    Location
    Nehawka, Nebraska USA
    Posts
    53,922

    Post

    &gt;When I get that question, my standard reply is that I am making "shine".

    I'm kind of surprised the Revenuers haven't showed up.

    I always get the question. It varies from: "wow, you must be doing a lot of baking" to "wow, you must be making a lot of candy" to "wow, you must be making a lot of jelly"

    Shine is unheard of around here except in movies.
    Michael Bush bushfarms.com/bees.htm "Everything works if you let it." ThePracticalBeekeeper.com 42y 40h 39yTF

  15. #14
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Nevada County, CA
    Posts
    1,078

    Post

    &lt;Cane or Beet Sugar&gt;

    Do a search on Beet Sugar for feeding bees. Everything I have read suggests that it can be toxic to your bees.

    &lt;Shine is unheard of around here except in movies&gt;

    It isn't common out here either but everybody seems to understand when I tell them I use it in my still because it's quicker and easier than making corn mash.
    doug

  16. #15
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Perkasie, PA
    Posts
    1,995

    Post

    I do the same thing as PA Pete, for about the same price. The checkout girls in State College tend to be pretty cute, so I never object to a bit of polite conversation. The town already has more 'shine than needed...
    Opps, almost forgot to add that they are also bit more 'mature' than most towns...

    [size="1"][ October 02, 2006, 11:56 AM: Message edited by: Aspera ][/size]

  17. #16
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Devils Lake, North Dakota
    Posts
    9,105

    Post

    If you need alot, and if you have a sugar
    refinery in the area, ask them which train
    company hauls. Then ask the train company
    if they clean out their cars and retain
    the sugar.

    Here I get sugar in 2000# tote bags for
    14 cents a pound. Mixed at 66% solids like
    HFCS your cost is less than 1/2 the cost
    of HFCS. Plus I don't have to worry about
    spoilage as I mix smaller 125 gallon batches
    at a time.
    Closing in on retirement.......

  18. #17
    Join Date
    May 2004
    Posts
    110

    Post

    "Shine is unheard of around here except in movies."

    Michael:
    I think they call it "ethanol" there in corn country.

    Regards,
    Miles

  19. #18

    Post

    There appears to be a real difference in the price of sugar depending where you buy it. I thought it would be pretty consistant around the country.

  20. #19
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Skull Valley, Az
    Posts
    289

    Post

    The chain market had #25 for $8something=.34 but since summer is over--same bag is now $12something=.50. Guess I'll have to look around the used food stores--I mean the out of date dented can shops.
    Lol
    BBZZZZZ

  21. #20
    Join Date
    Aug 2002
    Location
    Nehawka, Nebraska USA
    Posts
    53,922

    Post

    &gt;Do a search on Beet Sugar for feeding bees. Everything I have read suggests that it can be toxic to your bees.

    I've fed a LOT of beet sugar to bees over the last 32 years with no ill effects.
    Michael Bush bushfarms.com/bees.htm "Everything works if you let it." ThePracticalBeekeeper.com 42y 40h 39yTF

Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •