Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 50
  1. #21
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Athens, OH
    Posts
    2,690

    Default Re: Honey Prices 2013

    I've been doing really well with the Muth jars, too. Gift shops and craft stores have been paying $8.50 for 1lb, 5.50 for 8oz and 3.50 for 4oz. Mostly I sell 16oz inverted plastic squeeze for $7 ($5 wholesale). It worked out perfectly. I sold the last of it the day I did my first extraction this summer.
    Politics is the entertainment branch of industry. -Frank Zappa

  2. #22
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Fort Wayne, IN
    Posts
    940

    Default Re: Honey Prices 2013

    1 pound invertible squeeze $6. Larger sizes a little less per pound smaller a little more. Try to average $6. Pint of chunk is $8 which is a steal with the work it takes but not real popular here. Do it mostly for a few loyal customers who want it.

  3. #23
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Chesapeake, VA, USA
    Posts
    4

    Default Re: Honey Prices 2013

    Last year - $10/lb in inverted bottles. This year the price is going to $12.
    Capitalist Pig

  4. #24
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Sebastopol, California, USA
    Posts
    23

    Default Re: Honey Prices 2013

    $15 per pint all day long. No complaints and plenty of repeat business.

  5. #25
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Dallas, TX
    Posts
    30

    Default Re: Honey Prices 2013

    I'm getting $12 a lb in muth jars. I'm marketing it treatment free honey. It's gone over well enough that I sold out my crop this year in a weekend. I'm hoping we get a fall flow this year.

  6. #26
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Nassau,NY,USA
    Posts
    49

    Default Re: Honey Prices 2013

    Like the answer "to this thead" but those prices are fair to me for the raw stuff.

  7. #27
    Join Date
    May 2011
    Location
    Kingsville, OH
    Posts
    959

    Default Re: Honey Prices 2013

    I am getting $10 for a half pint, which is 12 oz. I won't lower my price, since last year I sold out before fall. If I sell a case (12 jars) to a store I sell it for $8.00 a jar. Cash up front.

  8. #28
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Benton, KY
    Posts
    115

    Default Re: Honey Prices 2013

    If I understood the futures price of honey in bee culture. The current is about 6( wholesale) and. Fall is 9.50. But I don't know how those are arrived at

  9. #29
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sherburne County MN USA
    Posts
    73

    Default Re: Honey Prices 2013

    I have cases of one pound Muth jars in transit right now (So cute!!). Im going to sell them for 15 bucks. After those sell Ill fill pint mason jars and sell those for an undecided premium (still not harvested, so ya never know).

    This is my first harvest with excess honey to sell in 3 years of beekeeping so Im selling it at a premium price. Raw, pure, untreated, local honey. Hard work for the bees. Perfect, complete food from nature. I value it highly. And the people I know also do. Remember, there's a new "local food" movement on and educated people will pay for a quality product.

    If no one wants this precious commodity at my prices then Ill keep it for my large family.

    But, happily, their lining up already and it isnt even in the jars.

  10. #30
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sherburne County MN USA
    Posts
    73

    Default Re: Honey Prices 2013

    Quote Originally Posted by Birdman View Post
    I have a commercial beekeeper just north of me, keeps the price in check around here. We are in the 6.00/lb range, I find that to be a good price, now if I can just figure out how to get my bee's to produce 200lb a hive.
    Is he trucking his bees around the country to pollinate the US flows? If he is, then you dominate the market with your local honey. You could charge more.

  11. #31
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Lake County Ill
    Posts
    416

    Default Re: Honey Prices 2013

    I have never charged before as this has been a hobby. However my costs have gone up as the number of hives increase and the glass jars I use are expensive. I bottle everything in jars that hold about 9 ounces and now that I am going to sell it I will be charging $10.00. I doubt I will ever amortize the cost of the hives, the Maxant spinner, and a new uncapping machine I just ordered. I am a business man and in my opinion I would need a lot of hives about a 100 or more before making a dent on equipment. Even a t a high price of $10 for 9 ounces, its a loss. Now that I have been giving it free everyone expects it to be free.

  12. #32
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Creek County, OK
    Posts
    129

    Default Re: Honey Prices 2013

    What is the weight of a quart jar of honey?

  13. #33
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Santa Rosa County, Florida
    Posts
    401

    Default Re: Honey Prices 2013

    Quote Originally Posted by mbcpa View Post
    What is the weight of a quart jar of honey?
    3 pounds not including the jar.

  14. #34
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Auburn, NY
    Posts
    485

    Default Re: Honey Prices 2013

    I just hit a farmers market last night in NJ and about 6.50 a pound at two different stands. I will have excess this year and am looking at ways to sell.

  15. #35
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Nassau,NY,USA
    Posts
    49

    Default Re: Honey Prices 2013

    Last year I sold .5 pints for $4 and full pints for $8., sold out fast. This year I got Queenline jars so I am selling half pound jars for $4 and full pound Jars for $8. Did not get the crop I expected due to each of my two hives that survived winter swarming about 3 times. Still have the goldenrod flow to come in and it looks like it may be a good one.

  16. #36
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    pontiac, illinois, usa
    Posts
    6

    Default Re: Honey Prices 2013

    What do people get selling in big cities such as Chicago? I'm willing to sell to restaurants if that will get me more money.

  17. #37
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Athens, OH
    Posts
    2,690

    Default Re: Honey Prices 2013

    The restaurants that have approached me are used to buying buckets wholesale for around $150-175 for 60 lbs.
    Politics is the entertainment branch of industry. -Frank Zappa

  18. #38
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Sullivan, MO
    Posts
    891

    Default Re: Honey Prices 2013

    Quote Originally Posted by woodedareas View Post
    I have never charged before as this has been a hobby. However my costs have gone up as the number of hives increase and the glass jars I use are expensive. I bottle everything in jars that hold about 9 ounces and now that I am going to sell it I will be charging $10.00. I doubt I will ever amortize the cost of the hives, the Maxant spinner, and a new uncapping machine I just ordered. I am a business man and in my opinion I would need a lot of hives about a 100 or more before making a dent on equipment. Even a t a high price of $10 for 9 ounces, its a loss. Now that I have been giving it free everyone expects it to be free.
    Well you already know the error of your ways in giving it away at first so I won't hound you on it. You will just have to market to a larger audience than friends and family and those people will be willing to for the value you are giving. As for making beekeeping a profitable endeavor I think it's about slowly scaling up and make the bees pay for themselves thru either honey or bee sales. I didn't get an extractor till the bees paid for it. You just have to figure out what is in greater demand in your area: Honey or bees and set your operation up accordingly. Probably easier to make money with your bees if you have limited resources, because you can't just go out and buy stuff willy nilly and have a ton of $$ invested before the bees are ready to pay for.

  19. #39
    Join Date
    Sep 2001
    Location
    Neodesha, Ks
    Posts
    623

    Default Re: Honey Prices 2013

    Everyone's market for Honey is different and everyone's Honey is different as it comes from different sources. Use some marketing skills and get all your Honey is worth. Market it as LOCAL which it is. If you sell out quickly, raise your price a little you might be surprised and get more money for your Honey. Would that make you mad? You can always come down on the price if it doesn't sell.

  20. #40
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Fairfax, Vermont
    Posts
    106

    Default Re: Honey Prices 2013

    $7 for 12oz jars.

    These same jars are then retailed by our wholesale accounts for $10 and $12 a jar. We can't keep it in stock at our retail locations.

    We focus on retail stores that Foodies shop at, they will pay the higher prices for quality honey.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads