Results 1 to 10 of 10

Hybrid View

  1. #1
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Hartford, CT
    Posts
    608

    Default Local store vs hobbiest honey.

    Local whole foods is selling local honey for $6.49/lb. However it appears to be a dark amber color which makes me think its from late last summer. How do folks sell at $10/lb when stores sell a local product at $6.49? It's fresher???

  2. #2
    Join Date
    May 2011
    Location
    Kingsville, OH
    Posts
    959

    Default Re: Local store vs hobbiest honey.

    I sold my Honey last year at $10. a half pint, not even close to a pound. I sold out quickly.
    Why would people pay me more then what is in the Stores? Well 1) Mine is diffidently local and fresh. 2) People are becoming more and more conscious of big stores selling Imported items.
    3) People like to help real local people.

  3. #3
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    fairfield, sc
    Posts
    115

    Default Re: Local store vs hobbiest honey.

    Color, used to be, typical of whatever the bees were gathering
    now - it could be from almost anything- from overheated honey during processing, heavy pollen in honey, to food coloring - for example.

    besides, as mentioned - 'local' really isn't 'local' anymore unless you know the people or actually where their apiary is. It's just like 'organic' - what's really organic anymore.

    As far as the pricing - i always pay more if i know its local because i actually know the pollen gathered and converted into honey is from my area (which helps alergies) and i always support local people over box stores any day ..

  4. #4
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Hartford, CT
    Posts
    608

    Default Re: Local store vs hobbiest honey.

    This was local local ie within 30min drive. But it looked old? Maybe it was their packaging?

  5. #5
    Join Date
    May 2012
    Location
    Starkville, MS
    Posts
    300

    Default Re: Local store vs hobbiest honey.

    I sell my honey only locally and for $10 per pound. If they don't want to pay $10 per pound, then they won't get my sweet goodness.

  6. #6
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Bloomfield,KY
    Posts
    272

    Default Re: Local store vs hobbiest honey.

    I sell at$10.oo/lb. The thing is when I'm selling the customer can talk directly to me (the person keeping the bees) That is a definite advantage over the stores because the customer can ask questions and get an informed answer about how the honey is produced. Go in the store and ask the clerk about what was in bloom when this honey was made or ask them to explain something about bees you can bet they won't get much of an answer if any at all. Many customers spend several minutes to an hour just asking questions about bees and beekeeping in general when they talk to me. it's all in how you present yourself and your product. If you convey your product as a high quality product then that's how the customer will perceive it.
    "Of all God's creatures, only the honeybee improves its environment and preys on no other species."--Haydon Brown

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads