Results 1 to 20 of 20

Hybrid View

  1. #1
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Hartford, CT
    Posts
    608

    Default $1 an oz how do ya do that?

    I imagine the wholesale cost is lower but I suppose if you have a market you can command this price?

    http://www.blackbirdballard.com/Ball...tle_18597.html

  2. #2
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Rader, Greene County, Tennessee, USA
    Posts
    5,630

    Default Re: $1 an oz how do ya do that?

    Its clear that Blackbird is a retailer, not the producer. Here's the producer's web site:
    http://www.ballardbeecompany.com/Bal...ney_Sales.html

    Retailers are free to price their products however they choose. But just because a jar has a "retail price" does not mean that there are significant numbers of transactions at that price.
    Graham
    USDA Zone 7A Elevation 1400 ft

  3. #3
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Reno, NV
    Posts
    2,807

    Default Re: $1 an oz how do ya do that?

    Marketing is an extremely complex subject. That is probably why you can get things like college degrees and people are paid their entire careers just to manage it. It is also an in exact science. Meaning they can see how it works but cannot predict it very well or even know why it works the way it does.

    So what does it have to say about $1 an oz or higher honey and why people will pay that. Basically what is known is that they will. And the higher the price, if you are doing the right things, is better.

    A real case of what goes on in the brain of a person that selects honey that is priced 4 times what it is really worth is not that the honey is worth 4 times as much. It is that they are. And it is important to understand this when marketing to this customer.

    SO get this picture.

    A Caribbean sunset with a super model figured woman lounging on a rock wearing a top fashion bikini covered in a silk shawl. laying back while her muscle bond sex slave man drips honey on her lips. and that honey is yours. And she is worth every drop.
    It is like $1000 a bottle wine.

    I sell pens and I once showed my top of the line most expensive pen to a person. It was priced at $700. they asked me if I mad anything they would be interested in. I asked what they woudl be interested in and they said anything over $2500. This person would literally be embarrassed to pull out a pen to sign something that was not unmistakable worth over 2 grand. I told him no but I could get him something. He eventually bought a mammoth ivory pen enlayed with ebony and Opal. It was costume made with the materials selected specifically for his pen. where the opal came from. the exact piece of Ivory etc all had connections to him and his life story. It was a very easy story to tell as he pulled the pen from his pocket and had his 20 seconds to point out his obvious importance in owning such an instrument.

    So that is just one example of how the human and buying actually work.

    What made the pet rock such a hit. Truth is nobody really knows. But you had to have one. and it had to be authentic. and that is probably where it lies. I have an authentic. Authentic rock? No Authentic Pet Rock. It is like a source of pride to have paid money for a stupid rock. But it works.
    Stand for what you believe, even if you stand alone.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Grosse Ile, Michigan, USA
    Posts
    2,817

    Default Re: $1 an oz how do ya do that?

    The packaging to me isn't very attractive, kind of looks like a bottle of something you would see in a laboratory. Price is another thing. John

  5. #5
    Join Date
    May 2012
    Location
    Sacramento, CA, USA
    Posts
    2,682

    Default Re: $1 an oz how do ya do that?

    I think that was the whole point of the bottles and labels. Seems like they may be doing something right or maybe $$ isn't an issue.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Hartford, CT
    Posts
    608

    Default Re: $1 an oz how do ya do that?

    The more u make it a luxury with higher perceived higher the better then I suppose?

  7. #7
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    brownwood, TX, USA
    Posts
    774

    Default Re: $1 an oz how do ya do that?

    That bottle makes me think there is a label on the other side that states: WalMart Pharmacy, Take twice a day with meals.

  8. #8
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Winchester, va
    Posts
    97

    Default Re: $1 an oz how do ya do that?

    Quote Originally Posted by lazy shooter View Post
    That bottle makes me think there is a label on the other side that states: WalMart Pharmacy, Take twice a day with meals.
    Maybe there's a huge "allergy following" in that area and that's what they are going for? Either way, it's distinctive!

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads