Results 1 to 4 of 4

Thread: Royal jelly

  1. #1
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    orange, virginia usa
    Posts
    79

    Smile Royal jelly

    Can anyone give me a high low average price for raw cooled royal jelly small amounts to large amounts??
    Any input would be very helpful and appreciated!

  2. #2
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    orange, virginia usa
    Posts
    79

    Default Re: Royal jelly

    I see Iv'e had lots of veiws but no help with pricing. ANY HELP PLEASE!

  3. #3
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Stafford, Virginia
    Posts
    283

    Default Re: Royal jelly

    Hey Todd, I paid 125 for organic RJ from Strachan by the pound if that helps.

  4. #4
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    orange, virginia usa
    Posts
    79

    Default Re: Royal jelly

    Jerry,
    That works out to $.27 per gram. How the heck is he making any money selling it for that?
    It takes one strong hive to produce 500 grams a year and a bit of time and labor to graft and collect at that price that's $135 per one hive. A good hive at 40 lbs of honey would out price that even at $3.50 a lb without near the work. Either I'm missing something or he likes to work for free.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads