Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 20 of 94
  1. #1
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Neodesha, KS
    Posts
    92

    Thumbs Up Honey Prices in your part?

    What are you charging for Honey for the following lay out?

    1 Gallon Bulk

    32oz Queenline

    16 oz Bear

    12 oz Bear

    2 oz Bear {which seems to be a big hit with passing by kids}

  2. #2
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Bloomfield,KY
    Posts
    268

    Default Re: Honey Prices in your part?

    1 lb muth jars....$12.00
    1 lb plastic.........$8.00
    12 oz plastic squeeze....$6.00
    8 oz plastic squeeze......$4.00
    5 oz hex.......$4.50
    2 oz bears.....$2.00
    needless to say I am still too low by the way it sells so quickly when I set up at roadside. I had a few fellow beeks at our state meeting tell me that $10 /lb was still cheap from the way I sell out when I set up roadside I would have to agree.

  3. #3
    Join Date
    May 2011
    Location
    Nashville, TN., USA
    Posts
    174

    Default Re: Honey Prices in your part?

    Here in the Nashville area mleck, I have been selling usually 1 lb jars for $10.00 mostly to people at work if they provide their own jar. If I provide the jar I have to add the figured cost of jar and label on that. If I sell a smaller quantity jar, for the net of the honey itself, I just sell it for 64 cents per ounce which is what it comes out to be per pound if I'm not mistaking. It does however typically go up higher per oz the smaller quantity they buy. I just haven't bothered increasing it per oz when less than a pound as of yet. I should add the fact that I am only small producing anyway. I've only sold about 4 jars this year. I still have about a gallon and half in surplus to sell, eat, make mead or feed back to the bees (if need be).
    What is it going for in your area mleck??

  4. #4
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Neodesha, KS
    Posts
    92

    Default Re: Honey Prices in your part?

    Thanks for the information to all.

    I am going to be close to Sharpbees I think but really unsure. This will be the first year we have marketed honey as the kids and family was eating it faster than we could bottle it but we increased to thirty hives this spring so we are going to have several gallons to sell. The information I am gathering here is how I will try and price things but i am well aware Geographic changes prices so I will xheck locally as well.

    Thanks again for all the info. keep it coming

  5. #5
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Brasher Falls, NY, USA
    Posts
    24,462

    Default Re: Honey Prices in your part?

    1 Gallon Bulk - Don't sell them.

    32oz Queenline - 2lb jars $6.75 each

    16 oz Bear- Don't sell one pound bears

    12 oz Bear - $2.75 each

    2 oz Bear - don't sell them. way too small.

    What do you sell all of those for?
    Mark Berninghausen "Ships at a distance have every man's wish on board." Zora Neale Hurston

  6. #6
    Join Date
    May 2012
    Location
    Starkville, MS
    Posts
    302

    Default Re: Honey Prices in your part?

    sqkcrk, why u sell so cheap? U should be getting almost triple your price on the 32oz and double on the 12oz.

  7. #7
    Join Date
    May 2011
    Location
    San Francisco, CA
    Posts
    2,288

    Default Re: Honey Prices in your part?

    Same as Sharpbees
    President, San Francisco Beekeepers Association
    www.habitatforhoneybees.org

  8. #8
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Bunker Hill, IL
    Posts
    452

    Default Re: Honey Prices in your part?

    glass quart (2.75lb) $15
    2lb bear $11
    1lb plastic $6
    12oz bear $5
    8oz $3.5

    price ranges from $5.45 as a quart to 7$ per lb for the 8z

  9. #9
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Brasher Falls, NY, USA
    Posts
    24,462

    Default Re: Honey Prices in your part?

    Quote Originally Posted by casinoken View Post
    sqkcrk, why u sell so cheap? U should be getting almost triple your price on the 32oz and double on the 12oz.
    Volume. I sell wholesale directly to stores. Come to the house and buy one jar or a case and the prices are more like what the stores charge. Five lb jars $20.00 each.

    W/ the scarcity of honey, and since I haven't had an increase in two years, my prices are going up.
    Mark Berninghausen "Ships at a distance have every man's wish on board." Zora Neale Hurston

  10. #10
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Pinellass County, Florida
    Posts
    1,065

    Default Re: Honey Prices in your part?

    I would say $6 a pound is the average around here
    I would like it to be 8

  11. #11
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Neodesha, KS
    Posts
    92

    Default Re: Honey Prices in your part?

    Anymore prices from BK in the midwest? I know in Missouri there are BK everywhere but in Kansas there are very few.

  12. #12
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Fort Wayne, IN
    Posts
    867

    Default Re: Honey Prices in your part?

    1 pound plastic $6, 8 oz bear $4, quart $15

    Competing against some old timers who will not raise their prices. They still think $3 a pound is a good price.

  13. #13
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Utica, NY
    Posts
    8,412

    Default Re: Honey Prices in your part?

    The less you produce the more you can get for it because you are not depending on it for income or keeping a business profitable. I am sure there is a standard for the industry for both wholesale and retail. As a business it is just as important to have contracts even if it is just a hand shake from your customers as it is to have a good price. A road side stand can be iffy. If you got 8 bucks a pound this year you won't know if you can get 8 bucks next year. But if you sell wholesale @ 2 bucks a pound this year you will be within pennies of 2 bucks next year. Makes a difference on capital investments for business plans.
    Brian Cardinal
    Zone 5a, Practicing non-intervention beekeeping

  14. #14
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Brasher Falls, NY, USA
    Posts
    24,462

    Default Re: Honey Prices in your part?

    Quote Originally Posted by tommyt View Post
    I would like it to be 8

    Then you must make it so, my Son. Someone has to be first, the Leader, on point.
    Create your own reality. Get out in front. Blaze the trail.

    Last March I got a new contract/agreement to pollinate blueberries. The going rate had been $65.00 for quite some time. I asked for $75.00 and got it no problem. What if I had asked for $85.00. I'll never know.

    "Ya gotta be bold, ya gotta be wiser, all I know, all I know, is, Love will save the day." Whatever that has to do w/ anything.

    Ya gotta be bold. Life is not for the timid, the faint of heart. Gotta go.
    Mark Berninghausen "Ships at a distance have every man's wish on board." Zora Neale Hurston

  15. #15
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Sequim, WA
    Posts
    79

    Default Re: Honey Prices in your part?

    I sell all my honey about 600 pounds last year at 10.00 a one pound plastic squeeze.
    One pound honey is almost 12 OZ.
    Please don't give it away folks. The product we have is great and worth it.
    People love to get it and it takes a lot of time to get.
    It's American Made not forom China and people want that these days.
    Be proud of what you have and charge accordingly.

  16. #16
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Branson, MO
    Posts
    547

    Default Re: Honey Prices in your part?

    Here in Branson I sell
    1/2 pint jar 10oz 5.00
    1 pint 24oz 9.00
    1 qt 44oz 16.00
    I have 1/2 pints in some gift shops that I sell to them for 4.00 and they sell for 8.00

  17. #17
    Join Date
    May 2012
    Location
    Starkville, MS
    Posts
    302

    Default Re: Honey Prices in your part?

    I agree with Cessna, I can't believe the low prices some of u are getting, if some of u were near me, I would buy from u and resell it. If I can't get $10 per pound, then the masses won't get honey, but I have no problem getting $10 or more per pound.

  18. #18
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Todd County, Minnesota, USA
    Posts
    47

    Default Re: Honey Prices in your part?

    If I could get $10 a pound for my honey I'd quit my day job!! (rhetorically, since I am already retired, lol).

    But seriously, I cannot believe the prices some of you are getting.

    I package and sell all of my honey direct to the consumer, and I can still only get $3.75/pound for it. Fortunately I get killer deals on jars ( I only pack in glass), so that helps keep my cost down on packaging or I wouldn't make any $$$ at all.

    Every year I try to raise my prices, and I see sales drop off until I change back to the lower prices. Of course, having said that, I should add that we are in one of the poorest counties in our state and times are tough for a lot of people.

    This year, my prices are as follows:

    1 lb. $3.75
    1.5 lb (pint jar) $5.50
    2 lb. queenline $7.50
    3 lb. (quart jar) $11.25
    4 lb queenline $15.00

    I do sell some pints at an antique mall where I have a booth, and there I get $6/pint (1.5 lb). I originally had them at $7 and sold two jars in two months. sigh. When I dropped the price to $6 I started selling quite a bit of it.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Jackson, Ga USA
    Posts
    146

    Default Re: Honey Prices in your part?

    I sell mostly pint and quart jars. Pints I am getting $9.00 and for quarts I get $16.00. Last year it was $8.00 pint and $15.00 qt. I sell out every year quickly.

  20. #20
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Todd County, Minnesota, USA
    Posts
    47

    Default Re: Honey Prices in your part?

    I need to move.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads