Results 1 to 20 of 21

Hybrid View

  1. #1
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    sewell, nj
    Posts
    528

    Default pricing my honey for retail sales!

    12oz bears are $4 wholesale and $4.69 retail

    8 oz bottles are $3.25 wholesale and $3.49 retail

    1 lb bottles are $5.25 wholesale and $5.79 retail

    The retail prices where established by the retailer where I sell it and it seems that the retail price are the same as another beekeeper that sells there also.

    What do u think about the prices?

    Thanks
    Ant

  2. #2
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Weeki Wachee, Florida,USA
    Posts
    2,057

    Default Re: pricing my honey for retail sales!

    Is it hard to find people that will carry it for such a low mark up?
    I don't know but asking around everyone here seems to mark it up much more.

  3. #3
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    sewell, nj
    Posts
    528

    Default Re: pricing my honey for retail sales!

    What do u think about the wholesale price? Is it in line?

  4. #4
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    macon, ga
    Posts
    35

    Default Re: pricing my honey for retail sales!

    i have been working at a peach stand and we sell honey for 10$ a pint.
    sell a few cases on the weekends and maybe 10 pints a day during the week

  5. #5
    Join Date
    May 2002
    Location
    San Mateo, CA
    Posts
    4,992

    Default Re: pricing my honey for retail sales!

    When your buyer establishes the price who is in charge? Who is going to be able to determine his profit?

  6. #6
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Brasher Falls, NY, USA
    Posts
    28,067

    Default Re: pricing my honey for retail sales!

    Adam, I would say your wholesale prices are pretty good. Especially if you are satisfied with them. The Retailer isn't marking them up much. That kinda worries me. Is this a real store or a small farm stand? Or what? Most stores that I deal w/ add 40% to 100% of the price at which I sell it to them to come up w/ their shelf price.
    Mark Berninghausen
    Squeak Creek Apiaries



  7. #7
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Clark county, Illinois, USA
    Posts
    220

    Default Re: pricing my honey for retail sales!

    Quote Originally Posted by sqkcrk View Post
    Adam, I would say your wholesale prices are pretty good. Especially if you are satisfied with them. The Retailer isn't marking them up much. That kinda worries me. Is this a real store or a small farm stand? Or what? Most stores that I deal w/ add 40% to 100% of the price at which I sell it to them to come up w/ their shelf price.
    Yup, been a while since I looked into it but retail used to feel the need for at least a 35% profit margin. That means a minimum mark up of 53% from what they pay for an item.

  8. #8
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Branson, MO
    Posts
    577

    Default Re: pricing my honey for retail sales!

    Just got an OK to go in a tourist store here, it will be sold for 7 a 1/2 pint with 3.50 paid to us so it will work out about 7.00 per lb. I sell at the farmers market for 6.00 per lb.

  9. #9
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Camas, WA
    Posts
    1,960

    Default Re: pricing my honey for retail sales!

    Is it $7 per 1/2 pint or 1/2 lb? If 1/2 pint it would work out to $4.67/lb less the container cost.

  10. #10
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Coatesville, Pa, USA
    Posts
    839

    Default Re: pricing my honey for retail sales!

    What does a 12 oz bear come to as related to a pound. My uderstanding is that honey is heavier than water so 12 oz would not be 3/4 lb of honey. That said I've read on here were a guy sold his 12 oz bears for $8.00 last year and they flew off the shelf. The issue I have or question I have is the price comparison. Is this for raw honey or honey in the grocery store?

  11. #11
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Camas, WA
    Posts
    1,960

    Default Re: pricing my honey for retail sales!

    12 oz bears are sized to hold 12 oz of honey. One pound jars are the same (one lb of honey/jar). Using canning jars, you can get just under 3 lbs in a quart.

  12. #12
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Denver, Colorado
    Posts
    5,113

    Default Re: pricing my honey for retail sales!

    I wouldn't sell for that. I get $7 for a 1 lb. bottle.
    Solomon Parker, Parker Farms, ParkerFarms.biz
    11 Years Treatment-Free, ~25 Colony Baseline

  13. #13
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Reidsville, NC
    Posts
    114

    Default Re: pricing my honey for retail sales!

    I would not sell for that price, it is far too low. I get $10 per lb retail and would not take a dime less. I could sell it wholesale for less, but have no need since I sell it so quickly.
    Experience is better than theory.

  14. #14
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    OKC, OK USA
    Posts
    2,870

    Default Re: pricing my honey for retail sales!

    Same here $10 a pound retail, not interested in wholesale.
    Mike Forbes
    Red Dirt Apiaries

  15. #15
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    San Jose, Ca
    Posts
    372

    Default Re: pricing my honey for retail sales!

    I'm new to selling, but I used the price that my mentor sells it for, which is $0.50/oz. I got about 2 gallons and sold most of it the first day(had to keep some for myself.)
    Disclaimer: I know enough to know I don't know anything yet.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads