Results 1 to 18 of 18

Hybrid View

  1. #1
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Weeki Wachee, Florida,USA
    Posts
    1,822

    Default Wholesale pricing. So cheap?

    I'm not selling honey to places that resell it yet but considering it once I get set up.
    I've talked to some farmers markets and health food stores that sell a lot of honey (their words).
    It seems that the wholesale bottled price is right around $3.00 per pound.

    Can some of you that deliver your bottled and ready for resale honey give me your insights.
    This price seems so cheap. Why? With the price of bottles and gas.

    What do you charge wholesale to accounts you deliver to?
    How much volume is worth a stop?

    What are the names, adresses and the contact information of your biggest accounts?
    Just kidding!

    I dropped off a bottle to say Thank You to the business owners I spoke with, so maybe they will show you my product!

  2. #2
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Buttonwillow, CA USA
    Posts
    31

    Default Re: Whole sale pricing. So cheap?

    China

  3. #3
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Weeki Wachee, Florida,USA
    Posts
    1,822

    Default Re: Whole sale pricing. So cheap?

    Quote Originally Posted by mjtracy View Post
    China
    I doubt this honey is from China.

    Lots of different honey here represented as local, I have no idea if all of them are beekeepers or just bottle honey they buy.

    It seems to be popular to bottle bulk honey and sell it under your own poorly done label but none of the operations I know of that do that sell in the health food stores etc.

  4. #4
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Reno, NV
    Posts
    2,606

    Default Re: Whole sale pricing. So cheap?

    Deleted. miss read the OP
    Stand for what you believe, even if you stand alone.

  5. #5
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Sullivan, MO
    Posts
    827

    Default Re: Whole sale pricing. So cheap?

    I sell to a health food store and they pay me 4.25$ for a 1 lb jar and 8.25$ for a 2lb jar, they buy in quantities of 10 each. I think this is a fair price considering that all they have to do is take the customer's money and pocket whatever they mark it up to. If I was selling in a 5 gal bucket then we would get down to lower prices.

  6. #6
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Johnson City, TN
    Posts
    376

    Default Re: Whole sale pricing. So cheap?

    They want something for nothing. I see it sell privately and in health food stores from $6 to $12 retail. Take it to the flea market, and sell it yourself. It just depends on what local honey goes for. My dad has a barber shop, I put it in his shop and get $8 a pound all day.
    All beekeepers can agree on one thing, and that one thing is, that all beekeepers can't agree on one thing.

  7. #7
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    moravia,ny
    Posts
    1,165

    Default Re: Whole sale pricing. So cheap?

    like most products the more you produce the cheaper you have to sell it for. put your honey in a barrel and see what the price becomes. the middle guy makes more than the producer with less overhead. for small amount you can make the most by bypassing that guy.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads