Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 30 of 30
  1. #21
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Brasher Falls, NY, USA
    Posts
    24,455

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    Quote Originally Posted by Daniel Y View Post
    All prices I have seen are by the pound. but that can be broken down to the ounce.
    You must have missed seeing some of the most common sized containers, the 8 oz jar and the 12 oz Squeeze Bear. Labels are suppsoed to feature lbs as well as ozs. such as 1Lb (16 oz).
    Mark Berninghausen "Ships at a distance have every man's wish on board." Zora Neale Hurston

  2. #22
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Athens, OH
    Posts
    2,536

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    Ohio wants the weight in grams too. 1 lb= 454g
    Is it solipsistic in here, or is it just me?

  3. #23
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Hudson, WI USA
    Posts
    2,134

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    I have no advice on price, but my customers really like the squeeze PET jars that come from Sailor Plastics with the no-drip cap. Glass is heavy, doesn't bounce, and I have no plans to ever buy mason jars again.

  4. #24
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Medford, Oregon
    Posts
    37

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    In Southern Oregon we sell our honey for $4.00 for half pound, 8 for a pound and 12 for 2 pound. for a quart of honey it's $17. We have ours in a gourmet grocery store and at a growers stand plus we sell out of our home. nobody has ever balked at the price and frankly if they did they could go elsewhere. our honey is beautiful and worth the price. It's filtered but just through a double sieve, not heated unless it gets chrystally then we put it in our car for a couple hours to warm it that way. My aunt and uncle pay 15 per pound in Sebastopal california and they are ok with that. they were over the moon to get ours for $12 for 2lb's. Don't undercut your fellow beeks, it's just frowned upon.

  5. #25
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Weeki Wachee, Florida,USA
    Posts
    1,817

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    You sold honey to family???
    I didnt think that the Beck clan did that!!!
    Hehehe!

  6. #26
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Seneca, sc
    Posts
    830

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    You can buy it all day long in SC for $8.00 per quart. At a farmers market that charges $25.00 a table, for four hours. Person pays $25 dollars for a table, $6 for gas to get there and back, spends 5 hours of their time at $10 per hour that is $81 dollars spent. You have to sell at least 8 jars to break even. There will be 12 other people selling at the same market. I had rather let the bees keep it and sell the bees. Eight dollars a quart is $2.66 per pound there are commercial beekeepers on this forum that will sell you barrels of honey for that price and be glad to get it. If I could get $8.00 per pound I would work bees 24 hours a day. A well managed hive will make 50 pounds of honey anywhere in the US, that is $400 per hive. Thousand hives $400,000 dollars, maybe I need to move.
    Last edited by scdw43; 05-19-2012 at 04:56 PM.

  7. #27
    Join Date
    May 2012
    Location
    Starkville, MS
    Posts
    300

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    Wow! I am amazed at the pricing differences u guys are quoting. In Mississippi, the average price runs $10 per pound, and that is what I make my base price on. I figure in the cost of jars, etc. and set the price on individual sizes accordingly. Our local CoOp has honey from a couple of local beeks that runs in the $15 to $20 per pound after their mark up. A lot of my customers complain about that price and are happy to pay only $10 per pound. If I could get pure raw honey from a beek for $5 per pound, I would have to jump on that and turn around and resell it. And this is coming from "the poorest state in the nation".

  8. #28
    Join Date
    May 2012
    Location
    Hodgenville, KY
    Posts
    16

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    I try and keep the price reasonable, but the price gets cheaper the larger the purchase. I carry 6, 12, and 24 oz squeezable bears for $3, $5, and $8 respectably. I will sell a quart in a glass jar for $15 (3lb). I normally don't sell larger than that, but I may sell gallons this year for $40. I sell at the local farmers market and also out of the house. You would be suprised how much you can sell locally with Facebook and such. I will never be desperate enough to undercut the price, cause you can always carry it over from year to year.

  9. #29
    Join Date
    May 2009
    Location
    Garland County, AR
    Posts
    1,076

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    Ok, stupid question... Why not reuse food jars? I have yet to sell any honey but recycling glass jars seemed logical to me.
    Zone 7b ~ Central Arkansas
    8fr medium equipment

  10. #30
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Brasher Falls, NY, USA
    Posts
    24,455

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    It's done all the time. Folks use all sorts of previously used jars and bottles. Wine bottles, whiskey bottles, babyfood jars, mayonaisse jars, peanut butter jars, etc. Peanut butter jars, the big plastic ones, are the same jar as 5lb plastic honey jars.

    I can imagine a Farm Market display table w/ lots of different jars of honey, each properly labeled, would look quite quaint and attractive. Go for it.
    Mark Berninghausen "Ships at a distance have every man's wish on board." Zora Neale Hurston

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads