Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 30
  1. #1
    Join Date
    May 2011
    Location
    Nashville, TN., USA
    Posts
    192

    Default How much to sell home produced honey for by the oz??

    I plan to sell a few jars of honey to some people I work with. Doing this for the 1st time. I went to Office Depot and got a small bound hand fille in the blank reciept booklet. I want to try to be all legal about this. Selling in various sizes glass jars other things came in and putting the honey in after santizizing, well nevermind all that unnecessary discribing. I'll cut to the chase.
    I'm going to sell it by the ounce and I have been trying to get a close enough idea how much money per ounce to sell it by. I know price is not etched in stone, but what is it typically going for roughly?
    Then, is home produced honey typically sold by liquid ounce or by weight ounce? Or are they one and the same?
    Am I doing this right by takeing a piticular jar of not knowing what size it is, and filling it with water then pouring it into a liquid measuring cup and determinating the oz capicity of that jar by the markings on the measuring cup it fills it up to, and thel labeling how many ounces of honey will be in that jar by that?, Or do I need to use some scales and sell it by weight and not liquid volume? And thanks for any educational advice.
    LampBurner

  2. #2
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dexter, Maine
    Posts
    1,037

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    Where to start, no most honey is priced/sold by the pound then the products are labeled in ounces. Honey is heavier than water. It just sounds like you are over thinking things. Choose a jar that you like, weigh one empty, fill and weigh again.

  3. #3
    Join Date
    May 2008
    Location
    Snowmass, Colorado, USA
    Posts
    2,496

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    Yeah, what brac said. You can sell it by the lb for anywhere between $5 and $15 per lb depending on what the local economy will support.
    Life is tough, but it's tougher when you're stupid. John Wayne

  4. #4
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Santa Rosa County, Florida
    Posts
    406

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    Here in the ghettos of northwest Florida I get 4.00 per pint and 7.00 per quart.I quess that would be roughly
    22 1/2 cents per ounce.This is a known poverty pocket.

  5. #5
    Join Date
    May 2011
    Location
    Nashville, TN., USA
    Posts
    192

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    Thanks. I really don't even need to purchase any scales right now anyway. I work in produce at a supermarket. I think I can just use the hanging scales we have there to do my weighing, long as I don't do a bunch at one time.

  6. #6
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Reno, NV
    Posts
    3,012

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    All prices I have seen are by the pound. but that can be broken down to the ounce. Some of the highest prices I have seen are $15 to $16 a pound. Without going into to much detail how to get $16 a lb I will just say you have to market it to customers that will pay that. Selling honey at 22 cents an ounce is a lot less work than selling it at $1 an ounce. You can sell for more but you will work to earn it. Just where the balance point is for you will depend on what you have to do.

    Some other issues that crossed my mind. Making a bottle of honey takes almost exactly the same amount of time regardless of the size of the bottle. Supers have to be removed, honey has to be extracted. bottles have to be ordered, received, cleaned and whatever other processing is necessary. honey has to be poured in to the bottled and they have to be capped. The only time factor involved is it may take a few more seconds to pour 16 oz of honey than it takes to pour 1. But I doubt it is by much. More care must be taken to pour a tiny 1 oz of honey sort of diluting that times savings.

    Given all other labor is the same. How many repetitions of pouring and capping do you want to go through? Lets say you have 100 lbs of honey. do you want to pour and cap 100 jars or 1600 jars?

    With that comparison in mind, realize that a 1oz jar costs you far more per oz than a 1 lb jar. You must sell it for more and still probably make less profit.

    I would see a 1 oz jar as more of a promotional item than a sales item. Basically a sample of my honey rather than something to try and market. Advertising is expensive but usually worth it.

  7. #7
    Join Date
    May 2010
    Location
    Palm Harbor, Fl USA
    Posts
    463

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    1lb seems to be our most popular. We do raw, pure, antibiotic free and sell out @ $10/lb. But as mentioned, people will spend what they can. $10 may be more or less than your local market supports.
    Last edited by Fl_Beak; 10-22-2011 at 08:13 PM. Reason: spelling
    My wife says I have ADD, but, hey look- a chicken!

  8. #8
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Brasher Falls, NY, USA
    Posts
    27,200

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    If you are selling by the ounce, how big a jar are you using? One ounce jars? Mayonaisse jars? Baby food jars? Mason jars?
    Mark Berninghausen #youmatter

  9. #9
    Join Date
    May 2011
    Location
    Nashville, TN., USA
    Posts
    192

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    I have been using glass jars of differient sizes I have been saveing over the last year or so. Such things origionally came in them as peanut butter, saurkraut, olives, jams/jellys, and honey. Yesterday I sold 2 jars saurkraut origionally came in that were 32 oz each for $10.00 each. From after reading the last few posts, it looks like I might have sold them for too low. Thats $5.00 a pound which is rock bottom, from what apha6 wrote in post #3. I know the buyers were overjoyed. One of them even forced 1 more dollar on me. I dont have so much to sell anyway till next season. If home produced honey is going for between $5.00 and $15.00 per pound, I should begin to shoot for midway between that. The store I work at sells 32 oz plastic jars of Sue Bee honey at $8.99 per jar.

  10. #10
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dexter, Maine
    Posts
    1,037

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    You are not selling the same product as sue bee, so that price is irrelavent.

  11. #11
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    El Sobrante, California, USA
    Posts
    148

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    We sold 12 oz clear plastic bears @7.00$ and 6oz. clear plastic bears @3.50$. This is a backyard hobby for us. At those price points...moved quickly; lol.

    Local supermarkets were selling 12oz at ~ 7.50$ish.

    I would check your local stores and see what the market will support, or what your 'competition's' price point is starting at.

  12. #12
    Join Date
    May 2011
    Location
    Nashville, TN., USA
    Posts
    192

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    I think the thing for me to do (since I have been selling directly to the consumer) is to find out what the same quality honey is selling for at farmers market or wherever such is sold, then sell it for just a little less, like perhaps just a quarter or less.
    Brac I know my honey is not in comparison with Sue Bee, just my only thinking about that was whatever Sue Bee sells for, I would know mine should certainly sell for more. To a beginner that hadn't hardly a clue what to sell their product for, but does know what they have, that was relevant imformation.

  13. #13
    Join Date
    May 2009
    Location
    Cattaraugus,New York, USA
    Posts
    345

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    Why would you try to intentionally undercut your profit for selling it for less than other beeks? Why not charge the same price? We as beekeepers are our own worst enemy, by undercutting the competition, we drive the price down on our product. You are talking about a quarter here, not a lot of money, but the consumer will remember.
    Also, just a word of advice, dont sell honey to a consumer in a preused jar. Honey jars are cheap, and easily obtained. Try your local walmart for new mason jars, but by no means sell a consumer honey from a used mayonaise or saurkruat jar!
    Allegany Mtn. Bee Farm
    Quality Queens and Honey from Western New York

  14. #14
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Brasher Falls, NY, USA
    Posts
    27,200

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    In light of the Ultrafiltration expose' we local producers should be raising our prices to distinguish ours from theirs. Take advantage of current cercumstances to gain market share a better price. If you have the honey.
    Mark Berninghausen #youmatter

  15. #15
    Join Date
    May 2011
    Location
    Nashville, TN., USA
    Posts
    192

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    NY Blues and sqkcrk, you are absolutly right. If I am going to spend money on new container for every jar I sell, I can and should just figure that cost into the price.
    As for undercutting in priceing, I don't know what was I thinking. If I look around, (we) local honey producers are few and far apart. For that reason, I think we are not in compitation with each other, at least at this point in time and may never will be. Therefore I see no reason to undercut other local honey pruducers price by even a little bit. Perhaps maybe even go up in price.
    With all the comments made here, I sort of regret to say that I still am feeling around and stabbing in the dark as far as what to charge, and might kind of always will. I do have much more of a grasp on it than I did. I might not really need put too much emphisis on it. So far, all this has been on very small scale anyway. I have actually only sold 4 jars and that could be it till next harvest, and I have the welfare of the bees in mind more than makeing money anyway.
    Last edited by LampBurner; 11-14-2011 at 04:02 AM.

  16. #16
    Join Date
    May 2010
    Location
    Knox Co, Ohio, USA
    Posts
    842

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    When I use to work with farmers who were starting out direct marketing crops pricing was always a challenge. Many said they wouldn't charge more than what they would pay. The value to the consumer is usually greater than the producer. A farmer with 20 acres of sweet corn is not going to pay very much for sweet corn!

    Tom

  17. #17
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Muhlenberg, Kentucky, USA
    Posts
    32

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    Lamp Burner, I am about 95 miles North of you in west central KY . When you said you said you want to sell by the oz I assume you were going to price by the oz. ok first of all honey is sold by weight not fluid oz. What was said about re-useing other food jar is right! that is a no no. I sell most of my honey in 1# honey jar jars and label cost about $.85 enough of that .

    There no need to weight you jars if you buy you jars from a supplier or use Mason canning jars you will know the liquid oz. ok the pacific gravity of honey is 1.36 and water is 1 so you see honey is some what heaver than water or your liquid oz. what ever you fluid oz of the jar you are useing you would X the container oz by 1.36 that would = your honey weight. Example pint jar is 16 oz. 16X1.36=21.76= 22 oz honey; Qt jar 32 oz X 1.36 = 44 oz honey. This should help. Honey in my area sells for $.42 to $.50 a oz. makeing it $5.00 to $6.00 a pound. Your market may stand more than that.

    Labeling is something else you have to have your product name ( Honey ) you name, address, phone # , weight in at least two amounts. I label my in oz and gr. that way it's not confuseing with lb. and oz. because 1# of honey is 12 oz. hope this helps and good luck.

    Shirley

  18. #18
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Tulsa OK. USA
    Posts
    846

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    Brac is right, Sue Bee buys thousands of pounds from hundreds of suppliers, it is blended , mixed and heated. Most home grown honey is sold pure and unheated and a much better buy even at the higher price that it can sell for. Don't base your price on shelf honey at any large store, contact local beekeepers and find what they get localy and work your price around that. Jim
    Stop and smell the flowers, 50,000 ladies can't be wrong
    Bsweetapiary@aol.com

  19. #19
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Massillon, Ohio
    Posts
    3,413

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    You should get into the routine of selling your honey by the lb. - Net Wt. If you plan to move forward using random jars of varying volumes this is what I would suggest you do to keep it simple.

    First, I think you understand that fluid ounces and ounces by weight are not the same with honey.
    Example: If you take a 1 lb (Net wt. - 16 oz.) jar of honey you buy at the grocery store and pour it into a liquid measuring cup it will fill the cup to between about 10.5 - 11 oz. Use that as your baseline when measuring out honey in liquid fl. oz. containers - 11 fl oz = 1 lb of honey. (Net wt. - 16 oz.)
    If your container holds 22 fl. oz. of honey it is 2 lbs. - or (Net wt - 32 oz.)
    A quart jar filled all the way to the top holds 32 fl. oz of honey and is about 3 lbs. - or (Net wt. - 48 oz.)

    You can measure out the honey in liquid measuring cups, but do the conversion and label your jars by weight - Net Wt.

    Hope this helps and did not confuse the issue further.
    To everything there is a season....

  20. #20
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Greensburg, Ky.
    Posts
    1,148

    Default Re: How much to sell home produced honey for by the oz??

    Quote Originally Posted by BeeMan_2010 View Post
    Honey in my area sells for $.42 to $.50 a oz. makeing it $5.00 to $6.00 a pound. Your market may stand more than that.
    Honey in central ky sold for $7 a pound with no problem at all!! So yeah the market can with stand alil more!

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads