Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Tallahassee, Fl
    Posts
    1

    Default Tupelo vs Wildflower

    I make alot of Wildflower every year and sell it in the drum for about 1.45 per lb. This past year though I have gotten into the business of bottling and selling my Tupelo, which is a much finer grade or Honey than any type of wildflower, for around 4.50 per lb to grocery stores and farmers market. I sell it for around 6.99 if I am retailing it. I am just wondering what I would need to do to sell my wildflower and should I mark up my price, Thanks

  2. #2
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    San Diego, California, USA
    Posts
    29

    Default Re: Tupelo vs Wildflower

    Where are you selling the wildflower now?

  3. #3
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Corryton, Tennessee, USA
    Posts
    578

    Default Re: Tupelo vs Wildflower

    Do you sell out before the next harvest? If so, then you should probably raise the price... determine how much to raise the price by how long between the time you sell out and the time of next harvest is. I would add 10 cents per pound for every month inbetween selling out and harvesting more.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads