Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 41 to 48 of 48
  1. #41
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Brasher Falls, NY, USA
    Posts
    26,776

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    I just wanted to know if the boss got a kick back. That's all. Like I said, I don't know from Office Dynamics. I'm the only one in my office. I don't have to suffer through meetings. I don't have to buy your honey so you will feel obligated to buy my Girl Scout Cookies. What's the Societal Norm?

    And can you get more for your honey at the office than at the farmers mkt?
    Mark Berninghausen "That which works, persists."

  2. #42
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Poplar Bluff, Missouri, USA
    Posts
    2,280

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    In my office, I'm the boss, soooo
    People at my wife's office know we have bees, and they buy honey from her, including the bosses...

    But more importantly, You sell Girl Scout cookies??? Man I wish you lived closer! I buy the thin mints by the CASE!!! not by the box...and usually two cases! And it's harder each year to find a Girl Scout!

    Now, back to your original point, I imagine every place of business is different, and what works at one place might not work at another.
    Regards,
    Steven
    "If all you have is a hammer, the whole world is a nail." - A.H. Maslow

  3. #43
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Brasher Falls, NY, USA
    Posts
    26,776

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    Yeah, and you should see me in my outfit w/ the braids, beanie, green knee socks w/ the tassle, brown shoes and everything.
    Mark Berninghausen "That which works, persists."

  4. #44
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Poplar Bluff, Missouri, USA
    Posts
    2,280

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    OH! OH!! I'd like an autographed 8 x 10 glossy, please!!!
    "If all you have is a hammer, the whole world is a nail." - A.H. Maslow

  5. #45
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Ardmore, Oklahoma
    Posts
    102

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    This was my first year. I sold honey in queenlined glass jars for $5 a pound. It sold like hot cakes. Next year I'm going up to $8-10. I have no competition in this area and the locals love it!
    Here's an idea for you guys. I marketed my honey on facebook. I have almost 500 facebook friends and I continually post about my great hobby of beekeeping. I post pics of my girls, things I've learned and most importantly the honey extraction process. I have friends as far away as floridia and California, that are wanting me to ship them a plastic Teddy bear of my honey. Facebook is a great marketing tool,

  6. #46
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Grafton, Ohio, USA
    Posts
    185

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    "But more importantly, You sell Girl Scout cookies??? Man I wish you lived closer! I buy the thin mints by the CASE!!! not by the box...and usually two cases! And it's harder each year to find a Girl Scout!"

    I had the same problem...untill i found Keebler Grasshoppers or something like that! Their the same cookie!

  7. #47
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Seattle, WA, USA
    Posts
    176

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    Quote Originally Posted by StevenG View Post
    . . . I imagine every place of business is different, and what works at one place might not work at another.
    Regards,
    Steven
    At my office we have both a designated "Charitable Food Drive Area" and a large cork board in the kitchen/lunch room that people just post stuff for sale. The number of company-wide emails was getting out of control. This system seems to strike a happy medium. You get to sell you stuff and not bother 150 people if they don't want to be. I sold $200 worth of orchard mason bees this last spring without even trying.

  8. #48
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    SNOHOMISH, WA, USA
    Posts
    267

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    This is a big company with lots of rules so I have to be a little careful. Most of the honey sold so far is to folks who know I keep bees and asked for it, the rest was just by word of mouth. Almost $700 in Honey and comb sales.
    And that is at 1lb for $11 and comb $4 (bee o pack about 5oz).
    We are also getting a lot of requests through facebook and I am looking into shipping costs, USPS fixed rate priority mail looks to be the best bet.

    Looks like no need for farmers markets for me this year

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads