Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 48
  1. #1
    Join Date
    May 2009
    Location
    Verona, Wisconsin, USA
    Posts
    122

    Default price for 1 lb of honey?

    Just curious what price folks are asking for a pound of honey. Just a hobby for me, but he father-n-law thinks we should sell a little of it.

    Thanks

  2. #2
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    berkshire county MA
    Posts
    1,472

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    six bucks here in glass jar with label

  3. #3
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Windsor, CT
    Posts
    17

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    I'm a hobbyist with about 300-400 lbs to sell each year. I get $7 for 1 lb and $13 for 2 lb. I sell everything that I can bottle and could sell twice as much if I had the product.
    David

  4. #4
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    SNOHOMISH, WA, USA
    Posts
    267

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    Mine is selling for $11 per LB and so far no shortage of buyers

  5. #5
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Cache County Utah
    Posts
    69

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    I get $7 for 1 lb
    Wow!!! Its about $3 per pound in the grocery stores here. I have been selling some at $3 per pound. I bottle it in pint jars which hold 1.5 pounds and sell the jar for $5. Of course the jar costs me 50 cents.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Westford, MA, USA
    Posts
    479

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    Quote Originally Posted by oldenglish View Post
    Mine is selling for $11 per LB and so far no shortage of buyers
    $7 here, guess the West coast is more expensive for everything.

  7. #7
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    SNOHOMISH, WA, USA
    Posts
    267

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    Quote Originally Posted by Peter View Post
    guess the West coast is more expensive for everything.
    You got that right, number of times I have looked at prices for equipment and wished I lived on the east coast.
    That said I dont care what price they are asking in the grocery store, my honey is far better than that pasturized imported syrup that they sell as honey. One store was selling USA Grade A, when I looked on the label it said product of Canada & Argentina, they really should label it as cooked and blended.

  8. #8
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Keller, Tx
    Posts
    334

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    I get $10 for a pint jar and $20 for a quart jar of local honey. I wish I had more to sell. Also, I sell soybean honey (not local) for $8 a pint and $15 a quart. We have people clammoring for the local honey here.
    "I believe that banking institutions are more dangerous to our liberties than standing armies." - Thomas Jefferson

  9. #9
    Join Date
    May 2008
    Location
    Concord, CA
    Posts
    4,119

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    Local honey here goes for $10 Lb. You can't compare the heated honey from the grocery store.
    People wanting to buy local honey are a different customer, & they are willing to pay a premium.
    Dan

  10. #10
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Gilmer,TX USA
    Posts
    1,830

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    1 pounders- Last year $5, this year none.
    1.5 Pound- $8
    3 Pound- $14

  11. #11
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Sawyer, Michigan, USA
    Posts
    2,115

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    I sell it for $ 3 per pound the price range in my area is 2.45-5.25 per pound as found in American Bee Journal.
    The Busy Bee teaches two lessons: One is not to be idle and the other is not to get stung.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Catawba, Wisconsin
    Posts
    291

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    5 bucks per lb.

  13. #13
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Cedar Grove, WI
    Posts
    45

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    $5.00 a LB, $7.00 a Pint and $11.00 a QT

  14. #14
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ennis, TX USA
    Posts
    5,125

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    8oz $6.00 16oz $10.00 is what I have been selling it for this year.
    Chuck Norris has a grizzly bear carpet in his room. The bear isn't dead it is just afraid to move.

  15. #15
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    OKC, OK USA
    Posts
    2,869

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    I was going to go 6 bucks but after reading this I may up it to 8 or 10!!

  16. #16
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Lancaster, Ky. / Frostproof Fl.
    Posts
    984

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    I believe the ABJ is VERY LOW on their price. I dont know of any beeks selling for 3-4 a lb . Almost everywhere I see is 6- 10 lb. A VERy few at 5 /lb. If you are selling for 3.00 in a lb jar of 5.00 in a pint you are WAY underpriseing your honey. DO NOT compare it to grocery store prices unless you are selling crap. Most consumers are realizing the differance. Last yr at one festival I was selling qts for 13.00, got asked more than once was it pure....was awful cheap! THis year price will be 18.00. Dont forget booth cost and gas to get to a festival....I get 1-2 dollars more per lb.

  17. #17
    Join Date
    May 2009
    Location
    Orange, Tx, USA
    Posts
    518

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    $3.50 a pound. Yeah, I want more, but much more than that, no one here will buy it.

  18. #18
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Batesville, Arkansas, USA
    Posts
    107

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    $4 lb, $8 qt

    Just can't sell it for more even if it is raw, local honey.

  19. #19
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Malabar, FL
    Posts
    1,268

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    $6.00-$8.00 per lb
    A government large enough to provide everything you need is strong enough to take everything you have. T. Jefferson

  20. #20

    Default Re: price for 1 lb of honey?

    I would be interested to see how the cost to obtain, bottle, label and market the honey relates to the final retail prices being discussed.
    No, I am NOT a bee "Keeper". Anything I post is just my opinion. Take it easy and think for yourself.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads