Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 34
  1. #1
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Ayer, Massachusetts
    Posts
    760

    Question Going prices on 1lb jars?

    Whats everyone getting on average for light honey 1lb jars these day?
    Was thinking $8 ?
    www.maxantindustries.com
    American made Honey Processing Equipment "Built to last a lifetime"

  2. #2
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Pigeon Falls, WI
    Posts
    2,529

    Default Re: Going prices on 1lb jars?

    Retail here is $5-$7

  3. #3
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Brasher Falls, NY, USA
    Posts
    28,286

    Default Re: Going prices on 1lb jars?

    Quote Originally Posted by MAXANT View Post
    Whats everyone getting on average for light honey 1lb jars these day?
    Was thinking $8 ?
    I'll gladly sell them to you for $7.00. Then you can make a dollar on each one.

    I wholesale 12 pack ones for $36.60/ case, which is $3.05 /jar..
    Mark Berninghausen
    The answers are the end. The questions are the journey. Journey on.



  4. #4
    Join Date
    Aug 2002
    Location
    Evansville, IN, USA
    Posts
    2,837

    Default Re: Going prices on 1lb jars?

    When selling at retail, don't sell it too cheap. That hurts all beekeepers.
    My I suggest checking price at few "local" markets, and if yours is BETTER add 25 or 50 cents.

  5. #5
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Farmington, NM
    Posts
    742

    Default Re: Going prices on 1lb jars?

    Both Bee Culture and ABJ have price reports by Region. Hopefully, you have a subscription to one or the other, or both. That's a place to start. In your area (retail) $2.50-$5.50.

  6. #6
    Join Date
    May 2008
    Location
    Kingsland Georgia
    Posts
    314

    Default Re: Going prices on 1lb jars?

    Sell my 1 lbs gallberry for $6 and add a dollar for 1 pound chunk honey.

  7. #7
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Ayer, Massachusetts
    Posts
    760

    Default Re: Going prices on 1lb jars?

    My dark honey is $6, the light seems to have a higher value. Wanted to get a feel for what you all are getting for yours.
    I have to make up for all the great deals I give on our machinery through honey sales
    www.maxantindustries.com
    American made Honey Processing Equipment "Built to last a lifetime"

  8. #8
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    berkshire county MA
    Posts
    1,472

    Default Re: Going prices on 1lb jars?

    $6 here

  9. #9
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Monongahela, Pennsylvania, USA
    Posts
    78

    Default Re: Going prices on 1lb jars?

    $5.00 light or dark, $7.00 for Raw

  10. #10
    Join Date
    May 2008
    Location
    Concord, CA
    Posts
    4,194

    Default Re: Going prices on 1lb jars?

    My wifes getting $10 for hers.
    Dan

  11. #11
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Central NJ
    Posts
    20

    Default Re: Going prices on 1lb jars?

    Max rep. I think you need to refine the question. You'll find price changes depending on the location and market.

    Fairs, health food shops, and local food markets will bring in top dollar. $8 to $10 for local wildflower. $11 and up for various monoflorals.

    It's also a question if you have a lot of beekeepers in your area under cutting market price.

    If you aren't selling directly to the customer, you'll have to discount it.

    I tend to find older beekeepers with lower prices, who haven't raised their prices in years.

    You also need to think about how much stock you have, and how fast you're looking to dump it. Honey inventory or honey stock is just like stock on the stock market. If you price it lower it will move faster.

    I tend to keep my inventory of purchased monofloral honey lower, and the price high. While the reverse for my local wildflower.

  12. #12
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Centerburg Ohio USA
    Posts
    34

    Default Re: Going prices on 1lb jars?

    If you are new to your market area try $1 under local store prices for your first year. The next year you can raise youre price youre sales will not drop. You may even have to buy wholesale local honey untill you extract again.

  13. #13

    Default Re: Going prices on 1lb jars?

    Walmart sells a 1 pound jar of honey in the Omaha area here for about $4.00, give or take some change.

    I can buy a 24 oz jar of raw honey from a local beekeeping products store for about a bit over $7.00 also in Omaha.

    Big Bear
    No, I am NOT a bee "Keeper". Anything I post is just my opinion. Take it easy and think for yourself.

  14. #14
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Lincolnton Ga. USA.
    Posts
    1,725

    Default Re: Going prices on 1lb jars?

    there must have been a buy for Walmart because they are selling a lot of honey this year, Sam's club is selling 1/2 gallon jugs of what they say is "Pure Clover Honey" then when you look were its from and it say Brazil, United States, Canada, New Zealand and Argentina, funny how they know its all from clover..

    I sale my pint jars for $6.50
    Ted

  15. #15
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Abbotsford B.C. Canada
    Posts
    50

    Default Re: Going prices on 1lb jars?

    My wife just bought a 1/2 gal jug (6lb) of US honey for 6.99$US. Think it was from a large retailer but labelled from a company in WA, but on the back it says: Product of USA & Canada.

  16. #16
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Centerburg Ohio USA
    Posts
    34

    Default Re: Going prices on 1lb jars?

    80% of Walmarts stock comes from China directly or indirectly.

  17. #17
    Join Date
    May 2004
    Location
    Indianapolis, Indiana, USA
    Posts
    407

    Default Re: Going prices on 1lb jars?

    Mine sell for $7.00 each.

  18. #18
    Join Date
    May 2009
    Location
    Portland, Oregon USA
    Posts
    6

    Default Re: Going prices on 1lb jars?

    I recently sold my honey in 8oz jars for $7 per jar. It only took eight hours to completely sell out. People didn't seem to think twice about it.

  19. #19
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Hillsboro,Ohio
    Posts
    193

    Default Re: Going prices on 1lb jars?

    I get $5.00 for mine but the price is going up some this year to cover the rising cost of everything else.
    life is like a box of chocolates,you never know what you are gonna get

  20. #20
    Join Date
    May 2004
    Location
    Tremonton, Utah
    Posts
    14

    Smile Re: Going prices on 1lb jars?

    We sell for $7 for local raw honey will probably be $8 this year. We sell a premium product that in our opinion is better than what you can get in the store.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads