Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 27
  1. #1
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Dixie, MS, USA
    Posts
    47

    Default Roadside Stand Retail Marketing Questions

    My grandchildren and I already have an established Homegrown Tomato/Produce stand business going next to our restaurant, all located on a major traffic artery. Some of our gardens and apiary can be seen from the road. We've done quite well with the veggies this year and our customers are asking when our honey will be ready. We are very close to extracting and bottling our first crop from 4 hives.

    My questions are as follows;
    1. What is best size and type container, plastic or glass, for a roadside stand, and are the little plastic honey bears really worth it? (frankly, they look tacky to me), IMHO.
    2. What are the going retail prices for top grade hobby honey in attractive packaging and labeling?
    3. Who makes the most attractive custom labels?

    Please be freely forthcoming with your opinions. The more the merrier.

  2. #2
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Pigeon Falls, WI
    Posts
    2,529

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    1. 1 lbs. squeeze bottle, Quart jars(they are reusable for many things), and 3-5 lbs. jugs. for starters. The little bears are cute but some manufactures make them to hard and it is difficult to get the honey out.

    2.$4.00-$6.00 on the 1 lbs, $9.00-$15.00 on the quart.

    3. That all depends on who you talk to.

  3. #3
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Dixie, MS, USA
    Posts
    47

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    That helps. Thanks much!

    db

  4. #4
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Buckatunna, Mississippi, USA
    Posts
    31

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    Quote Originally Posted by Beeslave View Post
    Quart jars(they are reusable for many things)
    pints too!

  5. #5
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Pigeon Falls, WI
    Posts
    2,529

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    Don't price your honey comparing it to the "honey" you find in the store unless it is from someone local. Being your honey is local and not a packers blend that gives you an edge( better quality, fresher). Buying local is a growing trend and people expect to pay more for the quality and knowing exactly where there food is coming from.

  6. #6
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Macon, GA USA
    Posts
    952

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    That's exactly right. In fact if you price it too low, consumers will not assume it's a good deal, but instead will assume that the honey is of lower quality. Attractive labelling and presentation also helps tremendously.

  7. #7
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Dixie, MS, USA
    Posts
    47

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    Oh my goodness, there is lots of labor in this old man's hobby honey as well as startup equip cost so I am trying very hard to maximize profit by cutting overhead, i.e. unit cost.

    Where is the best place you've found to buy containers? I have noticed a very large difference in what some of the better known bee catalog suppliers charge for freight. One of them was outright ridiculous. You can prolly guess which.

    Okay, I know what type containers I want to market my honey:
    Pint Glass Jars &
    One Pound Plastic Bottles with Inverted Snap Caps


    One supplier's freight charge cost as much as the containers themselves, therefore doubling the misleading catalog price. The same supplier wanted $65 freight to ship just one case (367 unit count) of plastic bottles.

  8. #8
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Lincolnton Ga. USA.
    Posts
    1,725

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    I sale all mine from home, I only use quarts, pints and 8oz jelly jars, I like using these because people can use them for canning after they finish the honey, because I only sale from home I don't use labels, now if had a stand and or sold in stores then I would have to but I sale all I get from home mainly by word of mouth. my prices are quarts $12.50, pints $6.50, and 8oz $4.50. I have some that has standing orders for cases every year. never been able to fill all orders because they increase every year, usually sold out after 2 weeks because people start calling in april saying call me as soon as you rob them bee's. Good luck!!
    Ted

  9. #9
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Dixie, MS, USA
    Posts
    47

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    Thanks Ted! Yes, I've been pricing all the different types of jars and lids and they, themselves, aren't too bad, but freight eats my butt up. I did some searching back into the archives last evening and what you say seems to be the right thing for me. I'm going to Big Lots today to check on jar prices. And I like the idea one person had of using little parchment cards tied to the jar with old hay string or ribbon. That sounds pretty classy to me in a rustic elegance sort of way.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    SW Michigan
    Posts
    65

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    What has helped me and my customers is offering them a refund on returned glass jars. I give them $0.50 for returned jar and lid. I tell them I'm trying to be "green" and they understand and like it. It also gets repeat business and helps me so I am not forced to continue to buy new jars. Just include the price of the jar in the retail cost and you will be fine. Then give them their refund.

    Hope this helps.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Madison, Alabama
    Posts
    356

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    Make sure you use tamper resistant safety seals on your jars and bears. You don't need to be the victim of a practical joker.

  12. #12
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    North Salem, NY
    Posts
    329

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    i like the refund on the glass jars. i think pricing is important, however. take a look at how much honey you will be producing. make it cheap enough that it sells steadily, but not so cheap that it is all gone in two weeks. I sold my honey for $7.50 per pound and sold out well before my next extraction. If people comment on your price, you can always tell them that quality is high, it comes from those hives right over there, supply is not endless, and demand is increasing. You have learned with the tomatoes, I'm sure, that some people will always complain about the price, just to see if they can get a discount. Now if you find that you're producing more than you are selling, you can decrease the price a bit or find another retail location. Sometimes you will make more money keeping your own retail price firm and marketing excess honey wholesale to another source.

    justgojumpit

  13. #13
    Join Date
    May 2006
    Location
    eastern Hanover, Virginia
    Posts
    361

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    Labels..... Amy's Labels , you can find her right here on bee source makes excellent labels at a good price.
    -M@

  14. #14
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Lincolnton Ga. USA.
    Posts
    1,725

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    I usually get half my jars given back to me when emptied, a bunch have been buying from me for years and they just save them for me, just luck mainly plus we have become good friends, I am talking about 8-10 people that order cases from me. aw and I should say I do cut 0.50 cents a jar on cases so I guest its the same.
    Ted

  15. #15
    Join Date
    May 2009
    Location
    Central Ontario,Canada
    Posts
    141

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    I would suggest a bulk tank to fill customers containers that they return. As a consumer I wouldn't like the fact that the honey I'm buying is in a jar that has been used by several people. Remember, the containers are free to you as you are passing the cost on to the consumer.

  16. #16
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    SW Michigan
    Posts
    65

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    I will do things to get people back to my door. Yes, you are passing the cost of the jar on to the customer. But when I hear people say they get $5.00 lb. for a one-pound jar of honey, in fact, they are only getting about $4.00 (considering the cost of jar/lid and label).

    So when I offer $0.50/jar for refund it saves me buying more (and less shipping). Also people like the idea of recycling. And as far as other people using other peoples jars? As long as they are completely cleaned and sterilized, there are no problems. Never had a person have any issues with it yet.

    When people can buy the next one-pound honey for $4.50 instead of $5.00, everyone is happy and it's a little more money in my pocket.

    Call me "tight" or call me a businessman. I want repeat customers and more money in my pocket.

  17. #17
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Hessmer, LA 71341
    Posts
    26

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    I buy quart jars from Big Lots. They usually have the best price, but if you watch Walmart, they will usually sell them at a lower price at the end of the season. Big Lots had them for $7.50 a case of 12. Dollar store has them for $8. Walmart sold them last year at the end of the season for $6..

    James

  18. #18
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Azle, TX, USA
    Posts
    266

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    I just saw quart jars on sale (clearance) at Lowe's for $6.30 for narrow mouth case and $7.30 for wide mouth. Pints weren't on sale.
    __________
    Terri

  19. #19
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ennis, TX USA
    Posts
    5,124

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    Tractor Supply has all their size jars on sale for $2.99 a case.
    Chuck Norris has a grizzly bear carpet in his room. The bear isn't dead it is just afraid to move.

  20. #20
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Azle, TX, USA
    Posts
    266

    Default Re: Roadside Stand Retail Marketing Questions

    Wow! Thanks Derek!! Now I know where I'm going after work. Too bad I didn't post the Lowe's price before I bought them!
    __________
    Terri

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads