Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 21 to 40 of 161
  1. #21
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Lyons, CO
    Posts
    3,025

    Default Re: The current price of sugar.

    $.48 a pound (50 pounders) at Costco in Colorado
    Bees, brews and fun
    in Lyons, CO

  2. #22
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Saskatchewan, Canada
    Posts
    282

    Default Re: The current price of sugar.

    About $11.00 for 10 kg (about 22 pounds). On sale this week at Coop $6 something for the 10 kg bag with the coupon and $7.?? without coupon. This is Saskatchewan Canada.

  3. #23
    Join Date
    May 2009
    Location
    Orange, Tx, USA
    Posts
    496

    Default Re: The current price of sugar.

    Sugar come sin 4# bags around here, not 5#.

  4. #24
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    VENTURA, California, USA
    Posts
    3,599

    Re: The current price of sugar.

    Sugar price update:
    7/11/09
    I bought 100 pounds of C & H Pure Cane sugar at Smart and Final.
    It was $12.49/25 pound sack. $12.49/25 = 0.4996/pound

    Smart and Final's store brand was $11.99/25 pound sack. --o.4796

    Albertson's was on sale at $12.00/25 pounds sack.
    $12.00/25 = 0.48 per pound
    Regards,
    Ernie
    Ernie
    My websitehttp://bees4u.com/

  5. #25
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Lincolnton Ga. USA.
    Posts
    1,725

    Default Re: The current price of sugar.

    2 weeks ago I bought 200# (50 four pound bags cane sugar) for $1.32 a bag =.33 cents a pound at a local store called Bell's. yup it was on sale
    Ted

  6. #26
    Join Date
    May 2009
    Location
    Granger IN USA
    Posts
    12

    Default Re: The current price of sugar.

    Hi

    Sugar here (Northern Indiana) today was $1.99 for 5 lbs... (at 'Martins grocery') which is the better general 'sale price' we can hope for. Martins is similar to Kroger for those not familiar with that chain. They also seem to slap 50 lb bags a bit in some places here too... so its better to get the ones that don't give wife a hernia bringing them home.

    Aldi's is about the same price here too.

    Don

    4 TBHives
    2 Langstroths
    1 Nuc

  7. #27
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Boonville, IN
    Posts
    36

    Default Re: The current price of sugar.

    Walmart 5lb. for 1.50

  8. #28
    Join Date
    May 2009
    Location
    Orange, Tx, USA
    Posts
    496

    Default Re: The current price of sugar.

    Walmart and the rest of the grocery stores here, only have 4 pound bags. Are you guys sure you are buying a 5 pound bag?

  9. #29
    Join Date
    May 2009
    Location
    Orange, Tx, USA
    Posts
    496

    Default Re: The current price of sugar.

    Why did you buy the C&H over the store brand, if the store brand was cheaper?

  10. #30
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    VENTURA, California, USA
    Posts
    3,599

    Default Re: The current price of sugar.

    only have 4 pound bags
    I noticed the 4 pounders about a year ago.
    i think they are taking advantage of some people do not know the difference.
    Ernie
    Ernie
    My websitehttp://bees4u.com/

  11. #31
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    VENTURA, California, USA
    Posts
    3,599

    Default Re: The current price of sugar.

    Why did you buy the C&H over the store brand
    The sugar in sugar beets has to be highly refined to make a quality sugar.
    Pure cane sugar is a superior product.
    I started a somewhat long thread dicussion about sugar about two years ago.
    The C and H didn't cost that much more than the store brand.
    Ernie
    Ernie
    My websitehttp://bees4u.com/

  12. #32
    Join Date
    May 2009
    Location
    Orange, Tx, USA
    Posts
    496

    Default Re: The current price of sugar.

    This is not a new thing. When the price of sugar went up, back in the late '70's - early '80's, the producers started putting in 4# bags. That way, the price per bag stayed the same, but the amount of sugar was less. They did the same thing with coffee. If you will notice, coffee doesn't come in 1, 2 or 3 lb cans anymore. A 1# can is now 13 oz and a 3# can is actually 2lb 7oz. They are not the only ones either. Feed companies are doingthe same thing. You are now seeing corn and dogfood showing up in 40lb bags, instead of 50lb bags. I'm sure there are other examples.

  13. #33
    Join Date
    May 2009
    Location
    Orange, Tx, USA
    Posts
    496

    Default Re: The current price of sugar.

    So, you are saying that the C&H was cane sugar and the store brand was sugar from Beets?

  14. #34
    Join Date
    May 2009
    Location
    Orange, Tx, USA
    Posts
    496

    Default Re: The current price of sugar.

    Just interested to know if there is a significant difference or reason that I need to know about. To me, sugar is sugar, and whatever is the cheapest, gets used. Of course, all the sugar that I have seen, is marked Pure Cane Sugar.

  15. #35
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    VENTURA, California, USA
    Posts
    3,599

    Default Re: The current price of sugar.

    yep!
    So, you are saying that the C&H was cane sugar and the store brand was sugar from Beets?

    Ernie
    Ernie
    My websitehttp://bees4u.com/

  16. #36
    Join Date
    May 2009
    Location
    Orange, Tx, USA
    Posts
    496

    Default Re: The current price of sugar.

    Cane sugar here is 44.8 cents a pound, with the normal price. Sugar is cheaper per pound, in the 4# bags than in the larger bags. It is all Pure Cane Sugar.

  17. #37
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Elizabeth, Colorado
    Posts
    69

    Default Re: The current price of sugar.

    Fifty cents a pound at the local Safeway when it's on sale (and it's always on sale). Mostly the 5# bags are 2/$5 and the 10# bags are $6.19. Sometimes the 10# bags are $5 and the 5# bags are $2.99 ea.
    Denver CO area.

  18. #38
    Join Date
    May 2009
    Location
    Orange, Tx, USA
    Posts
    496

    Default Re: The current price of sugar.

    At 2.99 a bag, thats 59.8 cents per lb, and at 2.50 a bag, that's 50 cents a bag. Thats for 5 lb bags, all bags are 4 pound bags here.

  19. #39
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    VENTURA, California, USA
    Posts
    3,599

    Default Re: The current price of sugar.

    July 15, 2009
    Smart and Final $12.49/25 pound bag of C & H.
    Albertsons: on sale at $12.99 with a savings of $3.50
    Ernie
    Last edited by BEES4U; 07-16-2009 at 07:41 AM. Reason: date
    Ernie
    My websitehttp://bees4u.com/

  20. #40
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    franklinton,la.
    Posts
    169

    Default Re: The current price of sugar.

    Associated Grocers is a deep south chain. They had 10# for $3.79. Bought 120#

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads