Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 20 of 161
  1. #1
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    VENTURA, California, USA
    Posts
    3,604

    Default The current price of sugar.

    $7.40/10 Lb bag of C & H at Albertsons in Camarillo, Calif.
    It's time to compare prices at Smart and Final.
    I need to call SWEETNER PRODUCTS in Los Angeles and get a quote on their Bev Sweet.
    Can some of you post the price of sugar in your locality?
    Ernie
    Ernie
    My websitehttp://bees4u.com/

  2. #2
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Conroe, Texas, USA
    Posts
    192

    Default Re: The current price of sugar.

    Sam's Club.. $19.89 for 50 lbs.
    Mike

  3. #3
    Join Date
    May 2009
    Location
    Bloomington In
    Posts
    787

    Default Re: The current price of sugar.

    Just picked up 50 lb in 5lb bags at Aldis 1.89 a bag 18.90 total.
    Pat

  4. #4
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Douglasville,Ga.
    Posts
    55

    Default Re: The current price of sugar.

    our local Kroger just had a 99 cent sale for four pound bags. My son and I filled the car.
    -Visualize Whirled Peas-

  5. #5
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Gardiner, WA, USA
    Posts
    57

    Default Re: The current price of sugar.

    $12.49 for 25 pounds a Costco (Discounter like Sam's club) in Washington State.

  6. #6
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Galt, CA
    Posts
    881

    Default Re: The current price of sugar.

    Quote Originally Posted by idav5d View Post
    our local Kroger just had a 99 cent sale for four pound bags. My son and I filled the car.
    Ditto on that, cept here its still Kroger brand, but the store is called Food Co. Picked up a few bags. Just curious, but did yours kinda look dirty? Mine had a brown tint to it even though it wasn't brown sugar...made the water look like I scooped it outta the sewer too.

  7. #7
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cameron, MO
    Posts
    586

    Default Re: The current price of sugar.

    Sams club $21.30 50lbs
    Walmart $12.97 25lbs

    In Kansas City

  8. #8
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Lincolnton Ga. USA.
    Posts
    1,725

    Default Re: The current price of sugar.

    buying large bulk bags seems like they would be cheaper but most times they are up to .12 cents a pound more. dont know why but small bags are cheaper per pound here. next time at sams check the sticker and it shows price per pound.
    Ted

  9. #9
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Land O Lakes, FL
    Posts
    264

    Default Re: The current price of sugar.

    This obviously varies based on your area. For me, SAMS 50lb bags are the cheapest. Maybe a sale could be found, but I don't have time to chase down sales on sugar.
    Last edited by Bizzybee; 06-16-2009 at 11:17 AM. Reason: unnecessary quote

  10. #10
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Prairie Co, Ark
    Posts
    49

    Default Re: The current price of sugar.

    $1.85/4lb @ The Dollar Store in eastern Arkansas = 0.46/lb

  11. #11
    Join Date
    May 2007
    Location
    Pickens, SC, USA
    Posts
    233

    Default Re: The current price of sugar.

    I agree... around here... I pay more per pound for 50 pound bags at Sams than I do for 5 or 10 at Walmart. Anyone know anything about buying sugar by the pallet. ?

  12. #12
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    VENTURA, California, USA
    Posts
    3,604

    Default Re: The current price of sugar.

    Smart & Final located in Camarillo, Calif.
    C & H is listed at $12.97/25Lbs = 0.5188/Lb. (Not on sale.)
    Fuel prices have risen again.
    Graduation, weddings, summer vacations, Fathers Day, the canning season, and local income may be used to push up the price of sugar.

    Thank you for all of the replies and please keep posting.
    Ernie
    Last edited by BEES4U; 06-17-2009 at 08:57 AM. Reason: added words
    Ernie
    My websitehttp://bees4u.com/

  13. #13
    Join Date
    May 2009
    Location
    Moontownship, PA
    Posts
    81

    Default Re: The current price of sugar.

    The last couple of times I purchased sugar I bought it in 5lbs bags from Aldi


    $1.99 / 5lbs = $.398/lbs
    $2.25 / 5lbs = $.45/lbs

  14. #14
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Millersville, Maryland
    Posts
    56

    Default Re: The current price of sugar.

    I'm curious. I hear you guys talking about buying large quantities of sugar, how do you make your syrup on those big batches?

    I used a propane fired turkey fryer setup and make 5 gallon (25 pounds of sugar) batches.

  15. #15
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Knoxville, TN, USA
    Posts
    68

    Default Re: The current price of sugar.

    In E. TN, yesterday I bought 4# bags for $1.89 store brand. The 25# bag was 5 or 6 cents more per pound.

    4# bags make it easy. 2 4# bags per gallon of water for 1:1.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iowa
    Posts
    94

    Default Re: The current price of sugar.

    anyone get a better price from aldi's by buying a pallet at a time. I'm almost to that point but the most i have bought lately was 400# in 5# bags. Most of the time they are extremely busy and i dont think they would have the time to work out a deal on price per pallet.

    The last time I bought sugar I had on my moonshiners tshirt. It says something like " 100lbs of sugar defrauds the goverment $100 in alcohol taxes. The cashier had a smirk when he read my shirt and noticed what i had , only sugar.

    Dan

  17. #17
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    VENTURA, California, USA
    Posts
    3,604

    Re: The current price of sugar.

    6/21/09
    I bought four 25 pound Smart & Final brand, beet sugar, for $47.00 and some change.
    Ernie
    Ernie
    My websitehttp://bees4u.com/

  18. #18
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    VENTURA, California, USA
    Posts
    3,604

    Default Re: The current price of sugar.

    I'm curious. I hear you guys talking about buying large quantities of sugar,
    No need to heat a 1:1 sugar syrup.
    I fill a 5 gallon plastic bucket abouy half full, open one end of the sugar bag, pour it into the bucket slowly, top off the bucket at the 5 gallon mark, mix it by pouring into buckets 7-8 times,pour the syrup into a 5 gallon gas jug, cap it and go feed.
    However, on a large batch I use my DADANT SYRUP pump and a 100 gallon poly tank. I fill to my water mark , start the pump for circulation, pour in the sugar, mix for about 20 minutes or until I can not feel the sugar grains, and pump the syrup into MOTHER LODE feeders or pails.
    The pump is connected to the tank with cam locks and I have cam locks for the delivery hose. I can make a delivery hose longer or shorter depending on my needs by using the cam locks.
    The poly cam locks work fine and they do not leak!
    Regards,
    Ernie
    Ernie
    My websitehttp://bees4u.com/

  19. #19
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Lancaster CA
    Posts
    410

    Default Re: The current price of sugar.

    When NAFTA started, sugar was only going to be protected in the US for 15 years. 15 years has come an gone. The world price of sugar is about .05 cents a pound. The Govt. is helping us again. Is sugar also protected in Canada?

  20. #20
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    New Cumberland, PA
    Posts
    1,380

    Default Re: The current price of sugar.

    Today, I purchased a 50 pound bag of sugar for $19.99 at Costco in the Harrisburg, PA area.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads