Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 20 of 84
  1. #1
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Seattle, Washington State
    Posts
    4,398

    Default Honeybee Healthy

    I was curious as to the cost per ounce to make HBH versus to buy HBH.

    And anyone know of whole salersthat carry the oils?
    Chef Isaac..Culinary Arts and Honey are a sweet mix! http://www.sweetascanbeehoneyfarm.com & http://www.adoptahive.info

  2. #2
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Seattle, Washington State
    Posts
    4,398

    Default

    The recipes I have found here say to use a certain amount of drops when making the recipe but when we want to price it out, I am trying to figure out how to quantify what a drop measures out to be. GGRRRRRR.
    Chef Isaac..Culinary Arts and Honey are a sweet mix! http://www.sweetascanbeehoneyfarm.com & http://www.adoptahive.info

  3. #3
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Seattle, Washington State
    Posts
    4,398

    Default

    15 drops= .25 tsp
    Chef Isaac..Culinary Arts and Honey are a sweet mix! http://www.sweetascanbeehoneyfarm.com & http://www.adoptahive.info

  4. #4
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Seattle, Washington State
    Posts
    4,398

    Default

    So if you were to buy a 5 gallon bucket of HBH at Dadant, you would pay $450. According to my math (which is not the best ) it is about .70 an ounce or 11.36 a pound. I wounder what it would cost ot make it.
    Chef Isaac..Culinary Arts and Honey are a sweet mix! http://www.sweetascanbeehoneyfarm.com & http://www.adoptahive.info

  5. #5
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ennis, TX USA
    Posts
    5,125

    Default

    I wish I had the answers for ya Chef. I hate to see you just talking to yourself.
    Chuck Norris has a grizzly bear carpet in his room. The bear isn't dead it is just afraid to move.

  6. #6
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Phelps Co. Missouri USA
    Posts
    856

    Default

    Probably wont help, but.

    I'm not worth a darn at math but my cost don't compare to Dadant's !

    For a little over 1/2 gal. { I use 2/1 some use 1/1 }

    I use;
    5 cups of water * Cost = cheap
    10 cups of sugar * Cost = 45 cents lb.{used to be a cent sign on a typewriter}
    1 powdered capsule lecitin * Cost = 8.29 cents {100 caps. $8.29 Wal-Mart}

    15 drops spearmint * Cost = ?
    15 drops pure lemon grass * Cost = ? See below

    I bought the Spearmint oil, 2 oz. & pure lemongrass oil, 4 oz. shipping included,for $13.31. { made several batches & haven't hardly touched it }

    I'ts only a expensive Hobby
    PCM

  7. #7
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ennis, TX USA
    Posts
    5,125

    Default

    Here is what I come up with. Keep in mind I am boarder line stupid.

    15 drops = .25 tsp. So a .5 ounce bottle has 3 tsp. (180 drops) I pay $6.50 for a .5 ounce bottle of lemmon and spearment. That = .0388 per drop.
    Last edited by Hambone; 04-09-2009 at 11:51 AM.
    Chuck Norris has a grizzly bear carpet in his room. The bear isn't dead it is just afraid to move.

  8. #8
    Join Date
    May 2007
    Location
    Liberty, Maine
    Posts
    197

    Default

    I don't have the figures on what I paid for the oils but it has to be MUCH cheaper to make your own.

    I barely touched the oils (lemon & spearmint) I bough and they were the most expensive ingredient. Other then the lecitin (sold by the pound, was pretty inexpensive if I recall) sugar and water are pretty cheap. :-P

    Is it exactly the same as HBH, I don't know but I do know bees take syrup with my homemade stuff quicker then with out so they like it....

    K

  9. #9

    Default

    When I make a batch I use wintergreen oil instead. I use one ounce of wintergreen and one ounce of lemongrass. same lecithin about 1/4 teaspoon. one drop of hand dishsoap to make the water wetter. This makes up one quart of total mix that I add one tablespoon of finished product to one gallon of syrup.

    lemongrass oil is about $2 a ounce in 16 ounce bottle.
    wintergreen is about $3 a ounce in 16 once bottle.
    Lecithin about .05 cents

    I add a cup of my own honey also and that is priceless....

    total cost is about $6 a quart

    a whole lot cheaper to make it yourselfs. I love SARE grant info that helps you do it yourself. I am all for them making a profit and some people do not want to mess with making it as it does ruin your blender for anything else you make. So there is a cost there also.

  10. #10
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Seattle, Washington State
    Posts
    4,398

    Default

    how does it ruin your blender? I would think one would just mix it in?

    Also, why the dish soap?
    Chef Isaac..Culinary Arts and Honey are a sweet mix! http://www.sweetascanbeehoneyfarm.com & http://www.adoptahive.info

  11. #11
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Phelps Co. Missouri USA
    Posts
    856

    Default

    I'm also all Ears !1

    How does it ruin a blender ? { I just use a pot & big spoon }

    Now the BIG question !!!!
    Why Do You Use Soap In The Mixture ????

    {They must have said some bad words & washing their mouth out ?? }

    Sorry Chef, had to ask that question again !!

    PCM

  12. #12
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Chilhowee, MO
    Posts
    94

    Default

    i believe the lechin..(also used as a food additive) is to allow the oils to emulsifywith the sugar water

    i use a cheap 9 buck stickblender from walmart..they blend much better in whatever container you use.. and you can get a real nice mix..
    on the oils.. the best oils i have found are from now foods.. usually foundin health food isles. they have just about anytype of herbal oil you will want. i dont think they sell online but they do have a list.. and also a list of the local stores that carry it.. i get mine from the amish store in windsor...
    now that i know how to make the stuff .. thanks you you gentlemen..
    i plan on doing so. but what is the best way to feed it? i want to make sure i do this right.. and if i use wintergreen oil.. is that better? for what reason? would love to know.. i have wintergreen as well as spearmint. ginger oil.. and a few other types..already.. just need the lemon grass oil

  13. #13
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Lakeland FL
    Posts
    847

    Default

    hey chef i made and fed about 30 gal of it this winter, the cost i figure by buying in bulk oils is about 82.00$ a 5 gal pail so about 16$ a gal compared to what is it now about 100$ a gal? hope this is what your looking for

  14. #14
    Join Date
    May 2008
    Location
    Snowmass, Colorado, USA
    Posts
    2,496

    Default

    Chef,

    HBH has other "stuff" in it and is not just pure EO's, so you can't do a real price comparison.

    I prefer to know the quality and what quantities of EO's I am feeding. Unless you get a percentage breakdown from HBH you are not going to know this information.
    Life is tough, but it's tougher when you're stupid. John Wayne

  15. #15
    Join Date
    May 2005
    Location
    chilliwack, bc
    Posts
    640

    Default

    Quote Originally Posted by rainesridgefarm View Post
    When I make a batch I use wintergreen oil instead. I use one ounce of wintergreen and one ounce of lemongrass. same lecithin about 1/4 teaspoon. one drop of hand dishsoap to make the water wetter. This makes up one quart of total mix that I add one tablespoon of finished product to one gallon of syrup.

    lemongrass oil is about $2 a ounce in 16 ounce bottle.
    wintergreen is about $3 a ounce in 16 once bottle.
    Lecithin about .05 cents

    I add a cup of my own honey also and that is priceless....

    total cost is about $6 a quart

    a whole lot cheaper to make it yourselfs. I love SARE grant info that helps you do it yourself. I am all for them making a profit and some people do not want to mess with making it as it does ruin your blender for anything else you make. So there is a cost there also.
    Could you please write let us know 'how much' and 'of what' you use and how you mix it. I would really like to know your recipe, thank you.
    Will Gruenwald Chilliwack BC

  16. #16
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Seattle, Washington State
    Posts
    4,398

    Default

    I am curious as to what the other "stuff" is as it needs to be on their label.
    Chef Isaac..Culinary Arts and Honey are a sweet mix! http://www.sweetascanbeehoneyfarm.com & http://www.adoptahive.info

  17. #17

    Default Makes one quart of mix

    I take 1/4 teaspoon of lecithin granuals and mix it in one cup of boiling water. I add one cup of honey and one cup of ice to cool it to room temp. Put it in a blender and put on low setting. one ounce of each wintergreen and lemongrass. Add drop by drop both oils until a yellow milky looking mix. Add one drop of hand dish soap and mix for 15 more seconds. The Lecithin and soap are both emulsifiers and will help keep the oils mixed in solution. add water to make up difference to total one quart. I feed at one or two teaspoons to the gallon of feed.

    The difference in oils.

    Lemongrass great antiviral and antibiotic properties. Very good feed stimulant as well

    Wintergreen has phenols in it that make mites steril when feeding on larva.

    OH the Blender

    The oils will make everything taste like them. Not so bad if you have glass or stainless but the rubber seal between the motor and the blade will smell from it. IF you have a cheap plastic one it will pit the plastic and the smell never comes out of it. I use the plastic ones and keep it in the honey house.
    Last edited by rainesridgefarm; 04-10-2009 at 11:28 AM. Reason: more info

  18. #18
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Seattle, Washington State
    Posts
    4,398

    Default

    what does the dish soap do?
    Chef Isaac..Culinary Arts and Honey are a sweet mix! http://www.sweetascanbeehoneyfarm.com & http://www.adoptahive.info

  19. #19
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Southern Oregon
    Posts
    1,162

    Default

    Chef, I am not usre if you have found this info: http://en.wikipedia.org/wiki/Drop_(unit)

    So here they are suggesting 20 drops = one ml, but this will depend on what you are dropping from. When I had O chem in college our lab droppers dropped exactly one ml per drop if I recall correctly.

    The soap will help in creating and emulsion between the oil and aqueous phases if the mixture.
    Last edited by JBJ; 04-10-2009 at 02:59 PM. Reason: addtion
    John B Jacob www.oldsolbees.com

  20. #20
    Join Date
    May 2005
    Location
    chilliwack, bc
    Posts
    640

    Default

    I beleive there's probably a bit of a flexability to the size of drops used though, isn't there? for the drops that come out of the eye droppers, chem droppers, or even the EO's that have the tilt dropper, I think for the amounts that we use, that there wouldn't that much difference, would there? give or take a drop or two.
    Will Gruenwald Chilliwack BC

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads