Results 1 to 12 of 12

Thread: hfcs prices

  1. #1

    Default hfcs prices

    How much are you paying for hfcs 55 these days? 24000 lb and 48000 lb loads?

    thanks

  2. #2
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Lakeland FL
    Posts
    861

    Default

    havnt bought a load of HFCS in a two years been using sugar syrup. but i did get a quote on HFCS for pick up in FL it was .25 a lbs. sugar syrup went up to about .35 a lb this fall.

    This fall what i have been doing is just buying granulated sugar and mixing it myself it is much cheaper and it is always fresh. Thanks to BEES4U for the idea.
    regards Nick

  3. #3

    Default

    I need to feed 500 hives no way am i mixing dry sugar again. I get dry sugar for next to nothing and I am tired of it.

  4. #4
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Lakeland FL
    Posts
    861

    Default

    lol i feed 1500 hives mixing sugar, where do you get your sugar i might be interested in getting some.
    Nick

  5. #5

    Default

    local food plant that uses it. once every three months they clean the line and fill a 3000 lb box with it and give it to me. I give them a couple of gallons of honey and some comb honey in trade. Still how do you mix all that in a easy process?

  6. #6
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Lakeland FL
    Posts
    861

    Default

    well what I did is took a 330 gal plastic tote cut off the top so it is nice and open, and hooked my feeding pump on the bottom outlet, fill the tote with water then as i dump the sugar in i have the pump circulating the water though a 2" hose through the top. i can mix the syrup really thick even with cold water. the whole deal takes maybe 30min to mix up 200gal.

    a differant way that is really easy that a buddy of mine has, is a big 1000gal milk tank that he heats then he puts in however much water and sugar and has a paddle in it that stirs he just lets it stir all night then in the morning he has 900-1000 gal of syrup ready to roll. hope this helps Nick

  7. #7

    Default

    I just was told .22 per lb delivered for 48,000lbs and .23 per lb for 24,000lb

  8. #8
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    omaha nebr. USA
    Posts
    494

    Default HFC & Sugar prices

    HFC here in Nebr. .22 cents & the plant is less than 20 miles from our dock!!!!!!!!
    Just picked up close to a ton of sugar from Costco & WOW has that stuff gone up since last year!!!!
    Just paid .44 cents!
    Was .32 last year.

  9. #9
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    tulsa, ok usa
    Posts
    2,264

    Default

    Quote Originally Posted by soupcan View Post
    HFC here in Nebr. .22 cents & the plant is less than 20 miles from our dock!!!!!!!!
    Just picked up close to a ton of sugar from Costco & WOW has that stuff gone up since last year!!!!
    Just paid .44 cents!
    Was .32 last year.
    Soupcan what does the 44 cents convert to when you add water? Assume there is no labor charge. I know that is not realistic but I am curious.
    Home of the ventilated and sting resistant Ultra Breeze bee suits and jackets
    http://www.honeymoonapiaries.com

  10. #10
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    omaha nebr. USA
    Posts
    494

    Default Sugar

    We add aprox. 5 or so quarts of water to a 100# of sugar.
    Then heat it in 300# batches.
    Bring it to a boil & when it looks like starch we pour it into 1-1/2" or so deep wooden rims & allowed to cool.
    This then turns rock hard & is put on top of the bees for winter feed.

  11. #11

    Default

    What a mark up. on the commodities market it has never gone over .15 cents. If you buy that much I would contact Chicago Sweetner and get it delivered from a warehouse near you.

  12. #12
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Grand Rapids, Ohio
    Posts
    868

    Default Hfcs Price

    I just bought 21000 lbs of HFCS sugar mix of $.25 lb. This is what start my hives up in the spring. Why does the price keep going up????? Ohio DNR is going after the corn ethlal company for dumping of corn syrup in the feilds and it running in the river and water ways killing the fish. So much waste going on, and making problems. It was only 5 years ago I was getting the same product for only $.13 a lb. Why hasn't honey doubled in the past 5 years for the producers. The price of bees keep going up, but that is another subject.
    Thanks for taking the time to read,
    Ron

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads