Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: $1.75 Honey

  1. #1
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Brasher Falls, NY, USA
    Posts
    26,219

    Default $1.75 Honey

    I have a friend who asked me if I'd heard of anyone getting $1.75/lb for their honey. I have not. Has anyone else?

    I do have another friend who told me today that a western honey buyer offered to pay him $1.50 for his honey, to be picked up in northern NY. What w/ the price of fuel, that would make the investment in the honey more than $1.75. Wouldn't it? The honey producer and the honey buyer are about 1,000 miles apart.

    Is there a shortage of honey in the U.S.? Forgien suppliers?

    Any ideas?
    Mark Berninghausen "That which works, persists."

  2. #2

    Default

    Nope haven't heard of that high. $1.50 yes.
    Columbia City, Indiana

  3. #3
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    souris, manitoba, canada
    Posts
    749

    Default was that buckwheat honey or white

    honey, .........freight is cheap if your hungrey

  4. #4
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    st-andrews,quebec canada
    Posts
    62

    Default price

    honey is 1.40$ for white wholesale and 2.75$ retail

  5. #5
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Radolfzell, Germany
    Posts
    9

    Default Units mixed up?

    Hi

    Looks like somebody mixed up $/lb and EUR/kg. International market prices are about 1.70 EUR/kg in barrels.

    Kind regards

    Michael

  6. #6
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cooperstown,N.Y.
    Posts
    474

    Default

    Mark,
    try giving alan nirschl a call. he says he is getting $120./5gal. pail from a guy from vermont.
    hope he will share,LOL
    mark

  7. #7
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    Manitoba Canada
    Posts
    5,786

    Default

    Our honey cooperative is suggesting the market holding at 1.5$ Canadian funds, Not too far of US funds anyway,
    Ian Steppler >> Canadian Beekeeper's Blog
    www.stepplerfarms.com

  8. #8
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    st-andrews,quebec canada
    Posts
    62

    Default the price is right

    white Honey 1.40$ per lb wholesale and 2.75$-3.00$ per lb retail or 6.00$ per kg . I am also a math Professor.
    thanks Steve

  9. #9
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    st-andrews,quebec canada
    Posts
    62

    Default Thanks Ian

    canadian dollar .96 vs american (around my area its even 1-1)

  10. #10
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Brasher Falls, NY, USA
    Posts
    26,219

    Default

    Quote Originally Posted by mwjohnson View Post
    Mark,
    try giving alan nirschl a call. he says he is getting $120./5gal. pail from a guy from vermont.
    hope he will share,LOL
    mark
    That's what I sell my 5 gallon containers for too. But usually to stores or individuals. I'll give Allan a call. See ya at ESHPA?
    Mark Berninghausen "That which works, persists."

  11. #11
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    Kiel WI, USA
    Posts
    2,369

    Default

    Quote Originally Posted by sqkcrk View Post
    That's what I sell my 5 gallon containers for too.
    $24/gallon? $.67/pound? Yikes!

  12. #12
    Join Date
    May 2007
    Location
    clayton cal.
    Posts
    199

    Default

    better double check those figures RDY-B

  13. #13
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Brasher Falls, NY, USA
    Posts
    26,219

    Default

    Quote Originally Posted by dcross View Post
    $24/gallon? $.67/pound? Yikes!
    Right and WRONG.

    Five gallons of honey/ 60 lbs of honey at $120.00 per comes out to $2.00 per lb. Not 67 cents. So $24.00/gallon is correct and 67cents per pound is incorrect. I don't know how you got the 67 cents/lb idea. Maybe you shouldn't use a calculator.
    Mark Berninghausen "That which works, persists."

  14. #14
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    Kiel WI, USA
    Posts
    2,369

    Default

    Sorry guys, sometimes I pull one out of... well someplace anyway:0

  15. #15
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Brasher Falls, NY, USA
    Posts
    26,219

    Default

    Quote Originally Posted by dcross View Post
    Sorry guys, sometimes I pull one out of... well someplace anyway:0
    Thin air, perhaps?
    Mark Berninghausen "That which works, persists."

  16. #16
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Wheatfield, IN
    Posts
    2,069

    Default

    I've been selling some pails at $140 each.
    Dan Williamson
    B&C Honey Farm http://www.flickr.com/photos/9848229@N05/

  17. #17
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Brasher Falls, NY, USA
    Posts
    26,219

    Default

    Quote Originally Posted by Dan Williamson View Post
    I've been selling some pails at $140 each.
    Some? How many? I have been thinking about going up to $2.50/lb. $150.00/ bucket.
    Mark Berninghausen "That which works, persists."

  18. #18
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Wheatfield, IN
    Posts
    2,069

    Default

    Quote Originally Posted by sqkcrk View Post
    Some? How many? I have been thinking about going up to $2.50/lb. $150.00/ bucket.
    I only harvested 5 drums this year so my supply is limited. So you can take my comments with a grain of salt. I obviously retail most of my honey but offered pails at $140. I only sold a handful because I decided to stop selling anymore this year as it would have wiped out my supply. The demand was there.

    I had one guy who wanted up to 1,400 lbs in pails at that price. I told him I couldn't do that volume. I have sold some to others at that price. I have been moving the honey retail in small containers quite fast and obviously make more money that way.

    I guess I was just surprised at the demand at $140/pail.

    FWIW.... most of the interest came from other beekeepers.
    Dan Williamson
    B&C Honey Farm http://www.flickr.com/photos/9848229@N05/

  19. #19
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    st-andrews,quebec canada
    Posts
    62

    Default

    stick together on the price. You are better to produce less and sell it more expensive. Less work more playtime and more money. Look at gas prices... I don't know about you guys down in the states , but here it's 1.40$ a litre , but Canada hasn't sold a drop less....

  20. #20
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    St. Albans, Vermont
    Posts
    5,253

    Default

    I got $1.50 for most of my extracted crop, about 34T, in my customer's pails. The rest is going for $1.75 to small packers. They're not complaining a bit. In fact, they're glad to get it.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads