Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 27

Thread: sugar price up

  1. #1
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    El Dorado County, CA
    Posts
    605

    Default sugar price up

    last spring i paid $17 and change for fifty pounds, yesterday it was $20 and change at costco. i got to tell four people "moonshine" as i pushed my 500 pounds out the door
    all that is gold does not glitter

  2. #2
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Venango/Crawford Pennsylvania
    Posts
    1,709

    Default

    I paid 4.97 at walmart for 10 pounds... bought 8 bags... $40.00

  3. #3
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    VENTURA, California, USA
    Posts
    3,604

    Smile Sugar $

    8/8/19/08

    Oxnard Calif. :COSTCO: $18.27/ 50 pounds.

    Camarillo: Smart & Final $20.17/ 50 pounds

    Regards,
    Ernie
    Ernie
    My websitehttp://bees4u.com/

  4. #4
    Join Date
    May 2008
    Location
    Campobello, SC, USA
    Posts
    195

    Default $20 and change at costco?

    $1.65 for a 4 lb. bag at the local Dollar General - Thats a little over $20 for 50 lbs. buying it by the bag. I would think someone would sell it cheaper than 18-20 bucks when you buy it in bulk?

  5. #5
    Join Date
    May 2008
    Location
    Campobello, SC, USA
    Posts
    195

    Default

    Quote Originally Posted by stangardener View Post
    last spring i paid $17 and change for fifty pounds, yesterday it was $20 and change at costco. i got to tell four people "moonshine" as i pushed my 500 pounds out the door

    I just reread the post and had to laugh, I bought quite a bit of sugar there several times, once an officer looked at me strange and then followed me all the way back to the beeyard. I never even thought about sugar being used in alcohol production being the reason he might have been following me.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ennis, TX USA
    Posts
    5,124

    Default

    It's all up. Diesel is so high. And it's all trucked and/or shipped in useing diesel.

    Good thing bees don't eat corn. The deer I harvest this year will be worth their weight in gold.

  7. #7
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Limestone Co, Alabama
    Posts
    1,674

    Default

    Sugar is often a loss leader this time of year at most grocers. The best deals are usualy small, four pound bags. I paid $1.29 per four pound bag. That is $16.12+ per 50 pounds.
    Scrapfe---Never believe anything in politics until it has been officially denied.--Otto von Bismarck.

  8. #8
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    lewisberry, Pa, usa
    Posts
    6,080

    Default

    Last year, I went and bought about 30 five pound bags of sugar. I was told to pick up cat food also and usually buy several cases at a time. So I pull up to the checkout with nothing but sugar and cat food. the lady checking out in from of me said, "you must be doing some baking" as she looked at the sugar. I said "Naw.....Its amazing how good the cat food is when you put enough sugar on it". I think she thought I was serious.

    I bought 50 pound blocks of fondant delivered to my home for 32.50 by the pallet. This year the price is up to 38.50

  9. #9
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    lewisberry, Pa, usa
    Posts
    6,080

    Default

    We have a place (chain) called "ALDI" and they have had 5 pound bags of sugar all year at the everyday low price of .99

  10. #10
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Davis,South Dakota,USA
    Posts
    401

    Default

    Everything revolves around that wonderful trucking bill.

  11. #11
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Amador County, Calif
    Posts
    3,161

    Big Grin

    Quote Originally Posted by Derek1 View Post
    Good thing bees don't eat corn. .
    Hey Derek, ever heard of HFCS. Hey we need your pop corn man now.

  12. #12
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ennis, TX USA
    Posts
    5,124

    Default

    Quote Originally Posted by Keith Jarrett View Post
    Hey Derek, ever heard of HFCS. Hey we need your pop corn man now.
    Good point! Time to get a second job.

  13. #13
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Amador County, Calif
    Posts
    3,161

    Big Grin

    Quote Originally Posted by Derek1 View Post
    Good point! Time to get a second job.
    Yes, very good point.

    we always said, if you get in the bee bussiness you need a second job to support it. lol

  14. #14
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Loganville, GA
    Posts
    2,172

    Default

    You sure that isn't 1.99 Bjorn? .20 a lb is rock bottom wholesale! If that isn't a typo I'll be making a round to all their locations around ATL and cleaning their shelves!
    "Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts." Winston Churchill

  15. #15
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    West Newton, Pa.
    Posts
    915

    Default

    Quote Originally Posted by BjornBee View Post
    We have a place (chain) called "ALDI" and they have had 5 pound bags of sugar all year at the everyday low price of .99
    ALDI's in my area went $1.69/5 lb recently.
    Be Yourself, Everyone Else Is Taken!

  16. #16
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Sparta, Tennessee
    Posts
    2,129

    Default

    I've never been to Aldi's but there is one not far. I think I'll swing in this weekend and check out the sugar price.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    Kiel WI, USA
    Posts
    2,369

    Default

    Quote Originally Posted by Jeffzhear View Post
    I've never been to Aldi's but there is one not far. I think I'll swing in this weekend and check out the sugar price.
    Take cash

  18. #18
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Northern Virginia
    Posts
    734

    Default

    Quote Originally Posted by BjornBee View Post
    I bought 50 pound blocks of fondant delivered to my home for 32.50 by the pallet. This year the price is up to 38.50
    Can you give us your source for the block fondant?
    karla

  19. #19
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    hamburg, new york, usa
    Posts
    440

    Default

    Quote Originally Posted by BjornBee View Post
    We have a place (chain) called "ALDI" and they have had 5 pound bags of sugar all year at the everyday low price of .99
    I never go to Aldi. There is one close by. So I stopped today to see and 5# bag is 1.65. But there is no label so I do not know is it cane sugar or beet sugar crap.:confused:

  20. #20
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    lewisberry, Pa, usa
    Posts
    6,080

    Default

    Quote Originally Posted by Bizzybee View Post
    You sure that isn't 1.99 Bjorn? .20 a lb is rock bottom wholesale! If that isn't a typo I'll be making a round to all their locations around ATL and cleaning their shelves!
    I stated it correctly and you read it right!

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads