Results 1 to 9 of 9

Thread: Cheap Sugar

  1. #1

    Lightbulb

    Bought sugar in 50 pound sacks from a restaurant supplier for 13.33333 cents per pound. A bunch of us went in together and bought 1500 pounds. We piggybacked a restaurant friends order and got a discount for the amount of sugar ordered. If you have a tax ID # you can have them deliver to your house. Two to one sugar syrup is 10 pounds of sugar to 2 1/2 quarts water. Sugar is 32 cents a pound at the grocery store. Wrap it in plastic in a dry place and it will last almost forever.

  2. #2
    Join Date
    Sep 2001
    Location
    Neodesha, Ks
    Posts
    623

    Post

    I have a friend that bought 2 barrels of sugar for $60.00 ea. I think he said it weighed 600 lbs. $0.10 per #

  3. #3
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    oneonta al.
    Posts
    848

    Cool

    I got between 1000- 1500 lbs free.
    and better still they Del- it.
    now that is what I call a deal>>>>MARK

  4. #4
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    College Station, TX
    Posts
    21

    Post

    Speaking of sugar...

    when I have fed, I have always been sure to use pure cane sugar as that was the advice I received when I first got started. I was told that bees are stressed by beet sugar or don't thrive on it, for some reason. Is there truly a preference for cane sugar over beet? If so, why? Isn't purified sucrose essentially the same regardless of the source?

  5. #5
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Wyoming MN
    Posts
    406

    Post

    I have used beet and cane sugar interchangeably, and not really noticed a difference, but then have never looked for one. Hmmmmmmm

  6. #6
    Join Date
    Jul 2000
    Location
    NE Calif.
    Posts
    2,356

    Post

    >Isn't purified sucrose essentially the same regardless of the source?

    One is as good as the other.

  7. #7
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Grifton, NC
    Posts
    1,302

    Post

    Used to be, if you bought large quantities of sugar in the South, the Revenue Man would be following you when you left the store.

  8. #8
    Join Date
    Aug 2002
    Location
    Nehawka, Nebraska USA
    Posts
    46,729

    Post

    It's true. Only two kinds of people buy that much sugar. Beekeepers and moonshiners.

  9. #9
    Join Date
    Aug 2002
    Location
    Lineville Iowa
    Posts
    66

    Lightbulb

    Hmmmmmm ,
    i wonder if anybody has ever used that much in making Jelly ??
    Zeke

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads