Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Join Date
    Sep 2002
    Location
    West Harrison, NY, USA
    Posts
    261

    Question

    Hi there,

    Approaching harvest time I am wondering what are the best (cheap) sources of glass containers to bottle honey? I am thinking of the queenline type here, but others may be even better.
    Dadant sells a case of 24 1 lb Queenline jars for $11.06 + shipping. There's got to be much cheaper than that!

    Jorge

  2. #2
    Join Date
    Feb 2002
    Location
    Clifton Park, NY, USA
    Posts
    133

    Post

    I get all of my jars from Betterbee, in greenwitch NY. A case of 24 1 pound glass jars is $9.24. I'm not sure how close you live to greenwitch but the drive might be worth it. They will also ship it to you if you want.

  3. #3
    Join Date
    Aug 2002
    Location
    Nehawka, Nebraska USA
    Posts
    46,120

    Post

    Shipping is what gets you. So it depends on where you are and what the shipping charges are. I've never been against regular canning jars. If you want to charge more for a fancier package you could do the Muth jars. They are an antique mold and are quite nice.

  4. #4
    Join Date
    Dec 2000
    Location
    crown point, NY, USA
    Posts
    971

    Post

    Get mine from Betterbee also (classic jars) and drive getting a truck full.

    Clay

  5. #5
    mmundy Guest

    Post

    My wife proudly announced the other day that she had found some nice glass jars full of Sam's Choice apple juice. If you have a WalMart nearby you might be able to get some. Anyway, she bought 3 for 5 bucks. So after we drink the juice, we soak the bottles and use them for honey.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Wyoming MN
    Posts
    406

    Post

    Inspectors up here discourage using recycled bottles. I use pint canning jars and lids, but I buy them new. I also buy squeeze bears and yard rent jugs from mann lake.

    [This message has been edited by ChellesBees (edited July 18, 2003).]

  7. #7
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    napoleon ohio
    Posts
    769

    Post

    I buy bears from Manlake.But for the glass i use mason jars.I get the off brands from place like the Dollar,Odd lots and Big lots stores.I have found that my custamers like the 12 oz bears pint and quart mason jars.They dont know how many pounds are in the jar they just know they are getting a pint or a quart.This seems to work well here.

  8. #8
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    Lake county, Indiana 46408-4109
    Posts
    3,536

    Post

    I am like Mitch I use Mason jars purchased at Big Lots for 5.99 doz. also bought some from Menards the other day for 5.98 with a 3.00 rebate but lemit two.
    Ed

  9. #9
    mmundy Guest

    Post

    Oh, I see... you have legal issues. You want to do the responsible thing. Well good for you. I just pack honey for my family and friends. I buy my new bottles from a guy named Ed.

  10. #10
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Wyoming MN
    Posts
    406

    Post

    I do have most of my relatives trained to bring back the empties for refills. They keep the bear, and get a bigger jug for refills. Except the honey bear that my Mom-in-law microwaved.

  11. #11
    Join Date
    May 2003
    Location
    Wayne, NJ USA
    Posts
    381

    Post

    Jorge,

    You might want to check out gambercontainer.com. They are located in Lancaster,PA. I'm not sure if it would be within a day's drive for you but it's hard to beat there pricing. cj

  12. #12
    Join Date
    Sep 2002
    Location
    West Harrison, NY, USA
    Posts
    261

    Post

    Thanks CJ. It is alittle too far still and they seem to carry only huge Qline jars (4lb). I'll call them anyway.

    Jorge

  13. #13
    Join Date
    Jun 2001
    Location
    Lyme, NH, USA
    Posts
    165

    Post

    How much do you charge for a jar, pint or quart, of honey?

  14. #14
    Join Date
    Aug 2002
    Location
    Nehawka, Nebraska USA
    Posts
    46,120

    Post

    I think the prices have gone up since last year. So I'm not sure what to sell for. But it goes for $3 a pound at the grocery store.

  15. #15
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Lakeland FL
    Posts
    844

    Post

    I just sold 8oz bears (wholesale) for 1.75

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Ads