Search:

Type: Posts; User: The Honey Householder

Page 1 of 20 1 2 3 4

Search: Search took 0.02 seconds.

  1. Replies
    119
    Views
    5,515

    I WILL ALWAYS BUY PACKAGES

    I read this tread and just don't get the problems people have with packages. I buy 100's of packages every year and produce TONS of honey. How many packages are produced in the USA every year and the...
  2. Replies
    119
    Views
    5,515

    WILL AWAYS BUY PACKAGES

    100% production from package bees. Why fix something if it isn't broken. :scratch:
  3. Re: Wholesaling 3 pound packages in OHIO

    Thanks Lloyd and Tim, these guys would know what I'm talking about when I say Wilbanks bees are some of the best. Really 20+ years should say a lot. :thumbsup:


    Sorry trying to keep this a bulk...
  4. Replies
    4
    Views
    1,024

    Re: Ohio's nucs for sale

    I have 52 five frame nucs left. for $140 each.
    Still have 88 of the singles left for $225 each.
  5. Wholesaling 3 pound packages in OHIO

    I've been a dealer/transporter of packages for 20+ years. Most the packages I buy have always been used in my honey production, but like all of us age catches up with us. I'm willing to wholesale off...
  6. Replies
    6
    Views
    2,261

    Re: Beeswax for sale

    Bump:thumbsup::popcorn:
  7. Replies
    4
    Views
    1,024

    Re: Ohio's nucs for sale

    Singles: are 10 frame equipment with 8 frames and a feeder, telescope lid, inner cover, and bottom board. Most equipment is 2-4 years old an has been painted. Looking to cut production back 100...
  8. Replies
    4
    Views
    1,024

    Re: Ohio's nucs for sale

    Italian from Wilbanks
  9. Replies
    4
    Views
    1,024

    Ohio's nucs for sale

    I'll have 5 frame nucs again for sale this year. They are in 5 frame deep wood boxes with bottom and top (Not a cardboard box). These will be ready for pickup in last April-May. All will have 2015...
  10. Replies
    95
    Views
    6,224

    Re: Sideliner Profitability Study

    2014 # are in. $111 per hive for expense. Avg. honey production is 131 per hive. wholesale off at $2.75-3.15 a lb. retail 10% of crop at $8-12 a lb. Still an out of control hobby. Only second...
  11. Replies
    6
    Views
    2,261

    Re: Beeswax for sale

    I have 6 of the 16-1 lb bar cases for $100 each shipped.
    I have 8 of the 25 lb cases for $155 each shipped.
    Thanks,
    Ron
  12. Replies
    20
    Views
    1,297

    Infused honey flavor

    3 years ago my Wife open a honey store and only sold regular honey. Now we infuse what ever people want to buy. At $8-13 a lb why not. The biggest seller is still raw 3 to 1. and the second is JUST...
  13. Re: Passing the Torch: Who Will Carry On Your Business?

    I'm a second generation honey producer and have 8 kids. I might have half that might be interest in the business. My youngest boy (age 8) works with me and his PAPA the most. Just wish this one could...
  14. Re: People actually make a living with honey production??

    Ohio is to far east unless you are coming out of the South and that is still 800-1300 miles. I extracted for 2 other comm. operation last year, and still finished up before Oct. Most days my...
  15. Re: People actually make a living with honey production??

    Hey Ian,

    2014 crop is a lot of easier money then 2013.

    2014 came in at an avg. of 131 lb.:thumbsup:
    2013 crop was 57 lb avg. ( the worst crop I've seen in 27 years.):eek:
    2010 crop was 196 lb...
  16. Re: People actually make a living with honey production??

    Wow!!! someone say shortage in BEES. Just talked to my suppler and he said NO SHORTAGES.

    FACT PLEASE! Were is all this non cent coming from.
  17. Re: People actually make a living with honey production??

    What are you writing a BOOK???? Might look back at post 27.

    1000 hives and it's still an out of control hobby.

    Really no money to be made with honey. Move along.:digging::digging:
  18. Re: People actually make a living with honey production??

    Sorry I'm just a honey producer that has learn to market my own product, even it is to small beekeepers for an above avg. $$$. on the wholesale market.( something that didn't happen over night). It...
  19. Re: People actually make a living with honey production??

    2014 crop sold for $5,500 a ton.
    2009 crop sold for $3,300 a ton.
  20. Re: People actually make a living with honey production??

    WOW someone putted up a 2009 expense to income that I posted. The #'s for 2014 aren't all in, but I would say it's better to be a honey producer in 2014 then 2009.

    In 5 years things have changed a...
  21. Re: People actually make a living with honey production??

    That price is with the 10 frames and box. The last deeps I bought cost me $22 each, but that price is with frames too. What good is boxes without frames.:scratch:
  22. Re: People actually make a living with honey production??

    The last 1000 super order I bought cost me $17,550 delivered. Still had to put them together, but that is what you have kids for. There is a big pricing different between comm. and hobbyists...
  23. Re: People actually make a living with honey production??

    I don't run the operation like my Dad did.:scratch: I'm a honey producer first.:pk:
  24. Re: People actually make a living with honey production??

    How much is to much? $$$$

    I wholesale in the barrel for $2.75/ package bees at $75 if you can get them. 90% of 2014 crop sold already. My wife retails the other 10% at $8-12 a lb.
    2004 honey...
  25. Re: People actually make a living with honey production??

    My operation has been paid off for years. Old boxes still make you money 30+ years later. My time is what I call my profit. Treatment????(all profit) I'm a chemical free honey producer. Feed (I get...
Results 1 to 25 of 500
Page 1 of 20 1 2 3 4